/ netinfo
Името на Пламена Мангова се свързва с бляскава кариера на световните музикални сцени. Неповторимият си талант и усет за интерпретация развива при Марина Капацинская в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и при Дмитрий Башкиров във Висшето музикално училище Кралица София в Мадрид.

Интензивната ѝ международна кариера започва след спечелването на втора награда през 2007 г. от конкурса „Кралица Елизабет“ в Брюксел. Тогава тя очарова журито на престижния конкурс с изпълнението на Втория клавирен концерт от Ференц Лист, който ще имаме удоволствието да чуем в Шумен тази вечер.

Специално за шуменци тя ще изпълни и Унгарската фантазия за пиано и оркестър от същия композитор. Маестро Станислав Ушев пък е решил да изненада публиката с премиерно изпълнение на Триптих по три картини на Сандро Ботичели от композитора Оторино Респиги, чиято музика ще Ви отведе в светлите и просторни зали на галерията Уфици във Флоренция, където и до днес висят шедьоврите „Пролет“, „Поклонението на влъхвите“ и „Раждането на Венера“. Не пропускайте музикалния празник тази вечер от 19:05 часа в концертна зала „Проф. Венета Вичева“.
 
Изминалите единадесет години след второто място в конкурса "Кралица Елизабет" (2007 г.) бяха много важни в моя професионален живот, казва пианистката Пламена Мангова. Тя е категорична, че това е време, в което кариерата й се развива изключително активно.

Работата й я среща с големи диригенти, но по думите й много по-ценно е, че те са изключителни музиканти, като сър Колин Дейвис, сър Андрю Дейвис, Валтер Велер, Жан-Бернар Помие и много други. От българските диригенти Пламена Мангова отбелязва имената на маестро Емил Табаков, Георги Димитров, Найден Тодоров, Станислав Ушев.

Щастлива е, че и в чужбина, и в България е имала късмет с фантастични музиканти. Убедена е обаче, че успехът не е предопределен, а трябва да работиш сериозно, да вникваш в детайлите и най-вече да имаш сцена - професионална, на която да се изявиш.

Ангажиментите през тези години отвеждат Пламена на различни места по света.

"Свирила съм в най-престижните зали на почти цяла Европа", казва пианистката и допълва: "Извън Европа съм била и в Южна Африка, и в Израел, в Русия, в Нова Зеландия, в Япония и Корея. Засега не съм била в Канада и Австралия". Желанието, което има е, когато пътува за концерти да има време да разгледа и културните забележителности на съответните места - нещо, което засега не винаги е възможно. 

Като млад професор тя прави майсторски класове. Последният е в Сантандер (Испания) през месец юли миналата година. Категорична е, че е морално задължение, когато човек има знания да ги предава, да има приемственост.

Амбицията й е да научи колкото може повече репертоар, макар по думите й репертоарът на пианистите да е необятен като океан.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари