Започва гласуването за най-добър град за живеене в България
Започва гласуването за най-добър град за живеене в България / dariknews, архив

В България има градове, които се превръщат в притегателен център за бързо развиващ се бизнес, за културни събития, за туристически или спортни атракции, за предприемачество, за екологосъобразни модели на управление на градските пространства и т.н. Но дали това е достатъчно, за да поставим тези градове в рамката „най-добър град за живеене в България” ?

За осма поредна година Дарик радио и вестник "24 часа" провеждат националното изследване „Кой е най-добрият град за живеене в България ?”

Това не е класация на най-добрите финансови центрове в България, това е анализ на всички малки и големи неща, които превръщат един град в привлекателно място за живеене, за работа и отдих.

От днес, 16 февруари  до 10 март всеки може да гласува за своя любим град на официалната страница на проучването.

Целта на изследването е да установи качеството на живот в големите градове в България, оценени по специални критерии. Градовете се променят, така както се променят и техните жители. По време на изследването репортерите на Дарик радио и "24 часа" анализират и оценяват всичките 27 областни града: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол. Създадените  критерии, са обособени в категории и най-общо описват очакванията на съвременния човек за града, в който живее и работи. Всяка година проучването излиза извън обичайните показатели, като прибавя нестандартни мини проучвания, които съответстват на ритъма на днешния град.  Например: къде в града можеш да дегустираш чаша хубаво българско вино, как си съжителстват старата и новата архитектура, какъв е броят на киноекраните и театралните сцени и има ли велоалеи в града, на колко обществени места може да се ползва wi-fi, ефективност на работата на местната администрация, работно време на магазините – все неща, от които модерният човек се интересува.

Проучването често представя много положителни примери от цялата страна, с което организаторите се надяват да повишат желанието на всички да превърнат своя град в по-привлекателно място за живеене. Класацията има амбицията и да показва успешен модел на управление българските градове и той да се превърне в образец на кметовете в България.

Паралелно с това изследване върви онлайн гласуване в интернет, което в годините регистрира изключителен интерес. Задейства се “местния патриотизъм” и хората са активни по теми, свързани с техния град и урбанизацията като цяло.

На събитието за награждаването на "Най-добър град за живеене"  през изминалата година за първи път бяха отличени с първото място два града - гр. Бургас и гр. Велико Търново. Така Велико Търново спечели приза „Най-добрият град за живеене" за първи път в историята на класацията, докато Бургас бе определен като най-доброто място за живеене за трети път и за втора поредна година. Вижте останалите отличени градове през изминалите години на официалната страница на проучването.

Освен призът „Най-добър град за живеене” се връчват грамоти  за: "Бизнес град", "Зелен град", "Красив град",  "Арт град" и други.

Следете актуална информация за „Най-добрият град за живеене“ и на неговата фейсбук страница.