Първата евроинвестиция по време на Европредседателството идва в Разград
Първата евроинвестиция по време на Европредседателството идва в Разград / www.eu2018bg.bg/bg
Първата голяма инвестиция по време на Българското европредседателството на Съвета на Европейския съюз пристига в Разград. Проектът на „Биовет“ е и най-крупната сделка  за България по плана „Юнкер“ – става ясно от публикация на сайта на председателството.

Според нея, докато Колегиумът на комисарите е на посещение в София по случай началото на Българското председателство на ЕС, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) подписа заем в размер на 100 млн. евро с българското предприятие за селскостопански и лекарствени продукти „Биовет“ за финансиране с цел повишаване на нивата на производство и научноизследователска и развойна дейност в областта на здравеопазването на животните.

Заемът се гарантира от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който е централен стълб на Плана за инвестиции за Европа (плана „Юнкер“). В резултат на това финансиране ще бъдат създадени 210 работни места в селските райони на България.

Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер и министър-председателят на България Бойко Борисов присъстваха на подписването на днешното споразумение от заместник-председателя Юрки Катайнен, българския министър на земеделието Румен Порожанов, вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Андрю Макдауъл и Кирил Домусчиев, главен изпълнителен директор на „Хювефарма“, чието дъщерно дружество е „Биовет“.

Заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, който отговаря за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, сподели:
„За мен е огромно удоволствие да участвам в подписването на най-голямата сделка по ЕФСИ в България до този момент: предоставянето на заем в размер на 100 млн. евро за „Биовет“.

Благодарение на гаранцията от бюджета на ЕС ЕИБ е в състояние да предложи този заем на дружеството, в резултат на което ще станем свидетели на по-интензивна научноизследователска и развойна дейност в селските райони в България, което ще доведе до икономически растеж и откриване на нови работни места. Пожелавам успех на „Биовет“ и на Българското председателство през следващите шест месеца.“

Европейският комисар Фил Хоган, отговарящ за земеделието и развитието на селските райони, посочи: „Селскостопанският сектор в Европа осигурява 44 млн. работни места и е сектор в растеж, с огромен потенциал в това отношение.

Инвестициите са от основно значение за пълното разгръщане на този потенциал. ЕИБ играе ключова роля в този процес и аз горещо приветствам оказваната от банката подкрепа за предприятия от селскостопанския сектор като „Биовет“; тази подкрепа представлява ясна индикация за твърдата ангажираност на ЕИБ със селскостопанския хранителен отрасъл, който ще продължи да осигурява заетост в селските райони и да насърчава растежа на икономиката.“

Българският министър на земеделието Румен Порожанов заяви: „Радвам се, че Българското председателство на Съвета на Европейския съюз започва с толкова важно послание за селскостопанския сектор в България. Отпускането на финансиране за този проект олицетворява доверието, което Европейската инвестиционна банка гласува на българското правителство и на българските предприятия.

Възможността за изпълнение на толкова важен и полезен проект в областта на ветеринарната медицина и здравеопазването на животните е показателна за перспективите пред българското селско стопанство. Гордеем се, че проектът на „Биовет“ е част от плана „Юнкер“.“

Вицепрезидентът на ЕИБ Андрю Макдауъл заяви: „Тази операция, осъществена с подкрепата на ЕИБ и на Плана за инвестиции за Европа, ще укрепи конкурентоспособността на водещо предприятие във ветеринарния сектор в България, което ще засили водещата позиция на Европа в областта на здравеопазването на животните. Това е важно, тъй като здравеопазването на животните е ключов елемент от селскостопанския отрасъл в ЕС и е от значение за всички европейски граждани.“

Главният изпълнителен директор на „Хювефарма“ Кирил Домусчиев заяви: „Проектът обхваща проектирането, изграждането и управлението на две нови съоръжения: съоръжение за ферментация в Пещера, Южна България, в което ще се произвеждат активни вещества, хранителни добавки, ензими, пробиотици и готови лекарствени препарати за подобряване здравето на животните и човешкото здраве, както и нов завод в Разград, Североизточна България, за производството на ваксини за животни.

Проектът също така ще даде възможност на предприятието да провежда научноизследователска и развойна дейност в областта на микробиологията и разработването на нови продукти като ваксини и ензими, както и за подобряване на производствените процеси и изготвяне на лекарствени форми.

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е банката на Европейския съюз. Тя е институцията на ЕС за дългосрочно кредитиране и е единствената банка, представляваща интересите на държавите — членки на ЕС, и притежавана от тях.

Тя предоставя дългосрочно финансиране за стабилни инвестиции, за да допринесе за постигането на целите, залегнали в политиките на ЕС. ЕИБ работи в тясно сътрудничество с другите институции на ЕС за прилагането на политиките на ЕС.

Като най-голям многостранен заемополучател и заемодател по размер на заеми, ЕИБ предоставя финансови средства и специализирани познания за солидни и устойчиви инвестиционни проекти, които допринасят за развитието на целите на политиката на ЕС. Над 90 % от нейната дейност се съсредоточава в Европа, но тя подкрепя и външната политика на ЕС и политиката на ЕС за развитие.

Планът за инвестиции за Европа, или планът „Юнкер“, е сред първостепенните приоритети на Европейската комисия. Негова главна цел е насърчаването на инвестициите с цел създаване на работни места и растеж чрез по-интелигентно използване на нови и съществуващи финансови ресурси, премахване на пречките пред инвестициите и осигуряване на публичност и техническа подкрепа за инвестиционните проекти.