Уникални мозайки и стенописи откриха археолозите на Епископската базилика в Пловдив. Това съобщи ръководителят на разкопките Жени Танкова. Едната от ценните находки представлява мозайка с изображение на медальон с паун и два съда и датира от втората половина на 4-и век. Фрагментът е част от подовата настилка на античната базилика, която е водела богомолците от централния вход към вътрешността на храма и е заобиколена от множество мозайки с изображения на птици.
В най-северозточния край на обекта археолозите са попаднали на мозаечен под с цветно изписани стенописи в техника мокро фреско. На единия тях е изобразена долната половина на лицето на мъж, за който се предполага, че е светец.
„Този начин на изписване и на подредба ни дава основание да смятаме, че стенописите произхождат не от базиликата, а от съществувала тук от 10 до 11 век по-късна църква, облсужвала средновековния некропол“, обясни археоложката и уточни, че към момента на обекта са проучени 36 гроба.
През ноември, 2018-та година, реставрацията на Голямата базилика трябва да приключи. Идеята за цялостното експониране на обекта включва премахване на пътната връзка между булевардите „Мария Луиза” и „Цар Борис III Обединител” и оформянето на красиво площадно пространство.
През следващата година се планира изграждането на презентационно пространство с ниска сграда и прозрачен покрив, заяви кметът Иван Тотев, който лично посети разкопките.
Той допълни още, че желанието на Община Пловдив е Базиликата да се впише много добре в заобикалящата я среда и беше категоричен, че решението за затварянето на пътя до Католическя храм е изключително правилно, предвид реализирането на проекта.
Финансирането на проучванията на Голямата базиликата струва 10 милиона лева и беше осигурено от градската администрация и фондация „Америка за България“.
Още подробности чуйте в звуковия файл.