27 погребения са разкрити вече при разкопките на Епископската базилика в центъра на Пловдив. Това разказа за Дарик Жени Танкова, ръководител на проучванията на обекта. В процеса на работата археолозите са открили множество елементи - колони, бази и капители, което за пореден път потвърждава богатото вътрешно оформление и интериора на базиликата, построена в началото на V век, подчерта още тя.
Най-ценната и важна находка от последните разкрития на археолозите на обекта са два кръста-енколпиони, които са били положени върху гръдната област на един от погребаните индивиди.
Все още не може да се каже каква народностна група е оставила костите си на терена на Голямата базилика. Това ще стане ясно след като ескперти направят антропологичното изследване, обясни Танкова.
Епископската базилика е изключително мащабна по размери, датирана е IV-VI век, което я прави най-голямата сграда от този период на територията на България. Обектът е обявен за паметник на културата.
Цялостното експониране на Голямата базилика включва изграждането на музей и оформянето на красиво площадно пространство пред католическа катедрала „Свети Лудвиг” в града. Предвижда се дейностите да приключат през есента на 2018 година.
Още чуйте в разширения репортаж.