Представителите на арменската общност от Пловдив и региона се събират в храма “Сурп Кеворк”, за да почетат загиналите във военните действия в Нагорни Карабах. След неделната литургия от 10, 30 ч., от 12 ч. започва заупокой за загиналите войници и поклонение пред каменния мемореал в двора на църквата.
За последните няколко дни Арцах, Армения и Диаспората отново станаха едно цяло в борбата си срещу агресията и доказаха мощта на единството и силата на арменския дух, пише в изявлението си Д-р Ахавни Кеворкян, съветник на почетния консул на Армения в Пловдив Ехиязир Узунян, чиито син - Гаро Узунян - има готовност да замине за зоната на конфликта.
Бойните действия бяха спрени! Останаха разрушенията и болката по убитите - синове, бащи и съпрузи, пише още Д-р Кеворкян.
Според информацията в международните медии повече от 100 войници от арменската армия са ранени и убити при ожесточените боеве в Нагорни Карабах.
Конфликтът между Армения и Азербеюджан има дълга история. Началото му е през 1988 г., когато Нагорни-Карабах, автономен район в състава на Азербайджанската ССР, но населен предимно с арменци, обявява, че излиза от състава на Азербайджан. След разпадането на Съветския съюз етническите арменци на територията предприемат организирани действия с искане да се присъединят към Армения.
Преговори за мирно уреждане на карабахския конфликт се водят от 1992 г. в рамките на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, но без резултат. Примирието от 1994 г. дава на арменската страна контрол върху спорния район и върху част от азербайджанската територия около Нагорни Карабах.