Трвожна е статистиката на Кабинета по ендокринология в УМБАЛ-Плевен
Трвожна е статистиката на Кабинета по ендокринология в УМБАЛ-Плевен / UMBAL

След работна среща, посветена на актуалните проблеми в грижите за диабетно болните в Плевенска област, която се проведе с участието на началника на кабинета на здравния министър, доц. д-р Мариета Гигова, представители на местната власт и представители на пациентски организации, доц. Катя Тодорова - завеждащ Клиниката по ендокринология в Университетската болница "Д-р Г. Странски" сподели пред журналисти: 

"В рамките на Световния ден за борба с диабета, клиниката по ендокринология към Университетската болница "Д-р Г. Странски" организира три дни на открити врати за безплатно измерване на гликирания хемоглобин, което представлява специален показател за оценка на ефекта от лечението на диабета и за измерване на нивото на кръвната захар на две групи лица.

Трвожна е статистиката на Кабинета по ендокринология в УМБАЛПлевен
netinfo

Доц. Катя Тодорова обясни, че първата група са пациенти, които вече знаят, че имат диабет и целта е била да се провери, какъв е ефекта от лечението и как се движи тяхмата кръвна захар.
Във втората група влизат хора, които смятат, че са здрави, но имат повишен риск от развитие на диабет или например имат родственици с диабет, хора с наднормено телесно тегло или затлъстяване и други съпътстващи рискови фактори.

Завеждащият Клиниката по ендокринология, обобщи резултатите от кампанията, според които 46 от изследваните пациенти са със захарен диабет - тип 1 или тип 2.
"Ние установихме честота на новооткрития диабет 14%, както и също 14% честота при пациенти с преддиабетни състояния или общо 28% от изследваните пациенти имат различно по тежест нарушение на въглехидратния метаболизъм/обмен/ и висок риск за диабет.
Доц. Тодорова обясни, че тези пациенти са поканени да постъпят в клиниката по ендокринология за понататъчно диагностично уточняване и изследване и определяне на поведение с оглед на отлагане на изявата на диабета, защото всичко това е възможно.

На 35 пациента беше измерен показателя гликиран хемоглобин, който е установил, че 11% от изследваните към момента пациенти имат лош контрол на диабета, и следователно имат висок риск от появата на съдови смущения, като инсулт и инфаркт.
Според доц. Катя Тодорова, тези резултати отразяват една тревожна статистика за състоянието на пациентите в Плевенска област. "Всъщност това беше акцента на тези наши три дни, които проведохме за своевременно обхващане, контрол и лечение на пациентите и по този начин да бъдем полезни на обществото, гледайки на диабета от неговия социално значим фокус".

За Плевенм тенденцията за скллонност към заболяване от диабет е сходна с тази за цялата страна и тя е 11%, което представлява броят на заболелите лица с новодиагностициран захарен диабет за една година. За сравнение, доц Тодорова каза, че през изминалите години, процентът на новозаболелите се е движел между 8 и 9.

Причините за заболяването са много и могат да се търсят във фактори, като наследственост, промени в теглото, наднормено телесно тегло, затлъстяване, определени метаболитни нарушения, жени, родили деца с тегло над 4 килограма, както и много други причини, свързани с редица социални фактори - заседнал начин на живот и прекомерно приемане на висококалорични храни.

Диабетът засяга всички възрасти и лошото е, че в най - значим процент се среща във възрастта между 45 и 50 години, а това е най - трудоспособното население, сподели доц. Катя Тодорова.
Именно хората в тази възраст са подложени на риск от инвалидизация и съответно обществото се лишава от тях и това е социалното бреме на болестта.