Индустриалната търговска банка на Китай проявява интерес към финансирането на търговски проект за изграждане на АЕЦ „Белене". Това стана ясно по време на среща в Министерския съвет с премиера Бойко Борисов. В нея участваха вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
По време на срещата министър-председателят е подчертал условията на българското правителство за изграждане на АЕЦ „Белене" - реализация на проекта на пазарна основа, без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия.
Представителите на индустриалната търговска банка на Китай са потвърдили готовността си за финансиране на проекта при тези условия.
Това стана възможно след като НЕК ЕАД заплати на „Атомстройекспорт" сумата от 601 617 133 евро, присъдена за произведено оборудване по арбитражното дело между двете компании. Руската компания от своя страна се отказа от натрупаните след постановяване на арбитражното решение лихви.
На заседанието си правителството е одобрило доклад на министъра на енергетиката относно необходимостта от предприемане на действия за рационално използване на изградената инфраструктура и материална база на площадката на АЕЦ „Белене", както и на придобитото оборудване с дълъг цикъл на производство.
Към момента разходите на НЕК за активи и съоръжения на площадка „Белене" са в размер на 1,390 млрд. лв., а тези за придобитото оборудване, съгласно арбитражното решение, са в размер на 1,177 млрд. лв. (общо 2,567 млрд. лв.).
С цел защита на публичните финансови интереси, на заседанието си Министерският съвет е приел решение за предприемане на действия за рационално използване на изградената инфраструктура и материална база на площадка „Белене", както и на придобитото оборудване.
Решението предвижда да бъде изготвен технико-икономически и правен анализ, който да представи възможностите за използване на придобитото оборудване за изграждане на АЕЦ на площадката „Белене", на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавна гаранция и без ангажимент от страна на държавата за сключване на дългосрочен договор за изкупуване на произведената електрическа енергия.
В анализа следва да се разработи вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с проекта „Белене", в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
С предложения проект на акт се възлага на министъра на енергетиката да организира в срок до три месеца изготвянето на технико-икономическия и правен анализ и да представи доклад на Министерския съвет в едномесечен срок от изготвянето на анализа.