/ iStock/Getty Images
Дължината на моста е цели 260 метра

Единственият път, по който можете да достигнете село Лисиците по суша, включва преход през най-дългия въжен мост в България. Препоръчително е прехода да започнете от с. Широко поле. С кола може да достигнете края на селото и продължавате още малко напред. Колата си може да паркирате до трафопоста.

Зловещата легенда за символа на Родопите - мястото, където може да се види отражението на дявола във водата

В пролетните месеци пътят покрай линията е изпъстрен с диви цветя и билки, което прави разходката много приятна. Преходът включва и малка горичка - разхлаждащо бягство от жаркото слънце покрай жп линията.

Историята на най-дългия въжен мост

В миналото жителите на село Лисиците използвали малък въжен мост над река Върбица, за да стигнат до града. През 50-те години на миналия век обаче бил изграден язовир "Студен кладенец", което наложило строежа на нов, по-устойчив мост. Дължината на моста е цели 260 метра.

iStock/Getty Images

От момента на построяването си до началото на 90-те години по моста не са предприемани никакви ремонтни дейности. Дървените дъски са изгнили, а стоманените въжета, които го поддържат, са ръждясали.

През зимата на 1993 г. един от местните жители на с. Лисиците пада в ледените води, след като едно от въжетата на моста се скъсва, когато той минава през него. Съселяните успяват да го извадят, но той почива от измръзване.

Легенда за Дамбалъ - свято място с магична и лечебна вода

След този инцидент мостът претърпява неотложен ремонт. Днес той е в отлично състояние, с изключение на няколко счупени дъски. Въпреки това, няма основание за безпокойство при преминаване през него!

В разходката може да включите и село Лисиците - малко и уютно по свой собствен начин, селото се населява от едва 20-тина души. Местните гледат животни и това е основното им препитание. Селцето е почти откъснато от света, единственият начин да стигнете до него е по въжения мост.

Препоръчваме Ви да си носите пари в брой - може да закупите от местните жители билки, мед и други домашни (био) продукти. Разходката може да бъде съчетана с крепост и връх Монек (Моняк) или светилището Чит кая.

Официален туристически портал на община Кърджали