Изграждането, а впоследствие и експлоатацията на автомагистрала „Марица", няма да окаже голямо отрицателно влияние върху екологичната обстановка. Това е заключението в доклада за въздействие върху околната среда, представен днес преди обяд в Димитровград от Клементина Коджемитова. Общественото обсъждане бе организирано от Агенция „Пътна инфраструктура". Проведени са консултации с всички представители на общини и заинтересовани ведомства по цялата дължина на магистралата, получени са становища, като няма отрицателни по отношение на най-важния въпрос- одобрява ли се строежът и инвестицията, като цяло, посочи Клементина Коджемитова от екипа, разработил доклада.
В Чирпан и Харманли ще бъдат устроени постоянни депа за струпвани на земни маси при строителството на магистралата. Около 2 500 000 куб. м е хумусният слой, който е земното злато на България и не трябва да бъде прахосван, коментира Клементина Коджемитова. Около 200 000 куб. м ще бъдат изразходвани в озеленителни пояси край „Марица", а останалото са свободни количества, поясни тя. В 5 терена по цялата дължина е възможно да се устроят временни хумусни депа, сочат данните от проведените проучвания и разговори.
Според изготвения от екипа специалисти доклад, магистралата няма да окаже съществено отрицателно влияние върху растителния и животинския свят, ако се спазват посочените в разработката мерки. По продължението на пътя са предвидени 18 надлеза и 20 подлеза. Експертът по животински свят препоръчва изграждането на още съоръжения, за да могат през тях да минават и костенурки.
Цялата земя по трасето е отчуждена, заплатена на собствениците и с променено предназначение, увери днес Клементина Коджемитова. На територията на община Димитровград все още продължават разкопките в три археологически обекта- край селата Ябълково и Крум. Те ще бъдат завършени преди началото на изкопните работи, стана ясно днес.