Акустичната обстановка показва шум и интензивно движение
Акустичната обстановка показва шум и интензивно движение / netinfo

Средно завишаване над граничните стойности от 55 dB A е регистрирано във вътрешните квартали и жилищни зони с минимално шумово въздействие в Хасково.

В района на бл.29 в кв. „Орфей” в града е регистриран шум 6.5 dB над средното. Причини за наднормените шумови нива са лошото асфалтово покритие във вътрешните жилищни райони и увеличен поток на МПС, особено на тежкотоварни автомобили.

Шумът измерен в близост до гара, автогара и производствени обекти пък превишава хигиенно-допустимите норми.

Средно интензитета на движението контролни пунктове, където е направено измерването е 2075 МПС/час. 91 % са леки коли, а 9.2% товарни автомобили и автобуси.

Според напарвен от Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве анализ лошата акустична обстановка вероятно се дължи на намалена пропускателна способност на пътно-транспортната мрежа, на повишен поток на тежкотоварни МПС и превишение на допустимата скорост за движение от някои водачи.

По предложение на инспекцията Община Хасково следва да преразгледа предприетите вече мерки за ограничаване шумовата експозиция на населението. Към момента община Хасково работи по намаляване нивата на уличния шум, като основните насоки са ремонт на пътни настилки, като благоустрояването засяга главно големите улици и булеварди и озеленяване ивиците между големите двупосочни пътни платна.

За да се намали нивото на шума РИОКОЗ препоръчва ограничаване скоростта на движение по улици с интензивен трафик, забрана за движение на тежкотоварни моторни превозни средства във вътрешните градски части, ограничаване потока на МПС в близост до специални обекти като болници, детски и учебни заведения и др. Препоръчително е използването на шумоизолационни материали в строителството.

Анализът на акустичната обстановка за гр. Хасково е изготвен на базата на регистриране на комунално-битовия и транспортен шум от 15 пункта на територията на града, разпределени съгласно изискванията на Министерство на здравеопазването

Замерването е направено чрез инструментален метод на пробонабиране. В контролните пунктове бяха извършени по 6 замервания, в два последователни дни на октомври.