Картини от мидени черупки показват в Севлиево
Картини от мидени черупки показват в Севлиево / netinfo

Година след представянето на уникални картини от мидени черупки и корейски порцелан в архитектурно-възрожденски комплекс „Дандолови къщи“ в Севлиево, сега в градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ са експонирани повече от 40 характерни за азиатската страна творби. Изложбата е организирана съвместно от Община Севлиево и посолството на Корейската народно-демократична република у нас.

В две от залите на галерията, ценителите на изкуството могат да видят традиционното за Корея изкуство „маньонва“, което в превод означава, картина, която живее 10 000 години. Наречена е така, защото гланцът и цветът на раковините, послужили като основен материал на изображенията, се съхраняват дълго и оттам идва самото име "вечна картина". Директорът на галерията – Васко Василев, припомни, че през 60-те и 70-те години на миналия век художниците създават нов тип мозайка, която съчетава елементи от приложното и изобразително изкуство. Неговите корени обаче са пуснати преди повече от 1000 години, когато корейските майстори започнали да украсяват мебели и други предмети от бита с раковини и черупки от мекотели. Използването на тези материали не е случайно, защото Корея е страна, заобиколена от три морета. Това дава възможност на художниците да имат богат избор от материали за създаване на вечните творби.

Сред уникалните мидени картините има още платна с маслени бои и цветен туш. Общото между тях обаче е това, че всички те показват типичните азиатски пейзажи и корейската архитектура в миналото.