/ БСП за България
Европейският парламент призовава държавите членки да улеснят достъпа до земя за млади производители, използвайки пълния набор от инструменти. Това става ясно от гласувания и приет на заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП Доклад относно прилагането в ЕС на инструментите в рамките на ОСП за младите земеделски стопани след реформата от 2013 г.
 
„Броят и съотношението на младите фермери намалява през последното десетилетие. За това смяната на поколенията трябва да бъде един от приоритетите на бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП), като трябва да има и национални стратегии, отразяващи нуждите на отделните държави в подкрепа на младите земеделски производители“, се казва още в доклада.

Евродепутатът Момчил Неков: Доброволчеството у нас да се регламентира
 
Евродепутатите приеха и включиха в доклада и поправки на българския представител от Групата на социалистиите и демократите Момчил Неков,  с които той настоява за по-специален подход към младите земеделски производители в регионите с ограничение - най-вече планинските региони.
 
„Земята стана обект на търговски спекулации, а не средство за създаване и поддържане на поминък. Достъпът до земя е един от основните предизвикателства за младите, спекулативните цени на земята създават сериозен риск за млади фермери и такива, които искат тепърва да се занимават със земеделие. За това с механизмите на ЕС трябва да стимулираме и да помогнем на младите земеделски производители“, коментира Момчил Неков.

Моята страна България има отлични възможности за производство на протеиновите култури
 
Евродепутатите приеха исканията на Неков в доклада да се включи, че демографското състояние в някои региони на ЕС е твърде непропорционално, защото там живеят малко на брой или не живеят никакви млади хора. Както и, че голяма част от планинските региони са изправени пред особени трудности поради по-ниските равнища на инвестиции, специфичните условия и трудния релеф, които обезсърчават младите хора да остават или да започнат стопанска дейност в тези региони и за това трябва да им се помогне.
 
В доклада бе включено и още едно предложение на Неков, а именно: „държавите членки може да прилагат допълнителни инструменти посредством двата стълба на ОСП, и насърчава държавите членки, изправени пред специфични географски предизвикателства, като например планински или в някои случаи необлагоделствани региони, да разгледат възможността за въвеждане на коефициент на умножение (например 2), който да взема под внимание броя на реколтите на година или видовете култури, които могат да бъдат отглеждани там, при предоставянето на подкрепа на младите земеделски стопани, които искат да осъществят дейност в тези региони, с цел да бъдат стимулирани дейностите в тези региони в опит за преодоляване на съществуващите в тях демографски предизвикателства“.
 
Дава се възможност да се прилагат и нововъведенията, приети в Омнибус за увеличаване на максималното ниво на национално финансиране над 2% като задължително плащане по първи стълб.
 
С приетия доклад евродепутатите призовават за повече обучения и възможност за международна мобилност на млади земеделци, като окуражават и създаването на схема подобна на „Еразъм“ за професионално обучение.
 
Докладът относно прилагането в ЕС на инструментите в рамките на ОСП за младите земеделски стопани след реформата от 2013 г. беше приет от Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП с мнозинство (33 – за, 2 против и 3 въздържали се).