/ Дарик Добрич - архив
Агенцията по заетостта започна да набира заявки за обучения и заетост на безработни с трайни увреждания. Проектите се реализират с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд на Европейския съюз по ОП „Развитие на човешките ресурси“ , съобщават от агенцията.
 
Близо 5000 лица с увреждания в страната са започнали работа през първата половина на 2018 г. с посредничеството на Агенцията по заетостта, като повече от 1500 от тях са включени в субсидирана заетост. Към момента по проектите „Обучения и заетост за младите хора” и „Обучения и заетост” устроените на работа хора с увреждания са 884.

Целта на изпълнението на новия компонент II по двата проекта е да се даде допълнителна възможност за устойчива заетост на една от най-уязвимите групи на пазара на труда, като по този начин се предотврати изпадането й в продължителна безработица, загубата на трудови умения и социалната изолация.

Агенцията по заетостта стартира второ проучване сред работодателите за потребностите им от работна сила
 
Работодателите ще бъдат стимулирани максимално дълго да задържат хората с трайни увреждания на работното място. Със средства от ОП РЧР ще бъдат поети възнагражденията съгласно минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и осигурителните вноски на наетите от тях по проектите за 24 месеца. Ако работодателите задържат служителя 6 месеца след този срок, ще им бъде даден еднократно допълнителен бонус от 6 минимални работни заплати, установени за страната.
 
Всеки работодател, който желае да наеме безработни лица с трайни увреждания по компонент II на проектите, може да подаде заявка за разкриване на свободни работни места според своите потребности във всички бюра по труда в страната.

Одобрените от работодателите ще могат да преминат професионално обучение или обучение за придобиване на ключова компетентност с ваучери. Заявки от работодателите ще се приемат на хартиен носител лично или чрез пълномощник в бюрата по труда в страната, в работни дни между 08.30 и 17.00 часа.

Размерът на отпуснатата безвъзмездна финансова помощ по новия компонент II на проект „Обучения и заетост за младите хора” е 8 854 936 млн. лева, а на проект „Обучения и заетост” - 10 000 000 млн. лева. 

Заявките за свободни работни места ще се разглеждат по реда на тяхното подаване до изчерпване на финансовия ресурс. Очакванията са с планираните средства да се осигури заетост на 200 младежи до 29 години и 800 лица над 29 години с трайни увреждания.