Лебедите пресичали неправилно
Лебедите пресичали неправилно / Снимката е направена от спасителите на лебеда

На 9 февруари тази година бургазлии са намерили пострадал лебед между шофьорския плаж на Дюни и селището Свети Тома. Пернатото крачело по банкета но според тях походката му била нестройна и това подсказвало, че защитеният екземпляр има проблем. Пътуващите от Приморско към Бургас прибират птицата и я носят директно в РИОСВ. Там не приемат пернатото и ги насочват към ветеринарна клиника. В частната лечебница екипът прави преглед на лебеда без да иска заплащане за това. Ветеринарите констатират, че птицата е млада заради все още неизчезналото оперение в кафяво. Оказва се, че лебедът е анемичен и се нуждае от витамини и укрепващ режим.

 Кой отговаря за лечението на животни, които не са домашни любимци и къде трябва гражданите да предадат пострадало животно, когато го намерят в природата- това попитаха бургазлии депутатката Фатме Илияз, която е и екс зам.-министър на екологията. „Буквата на закона съвсем ясно казва какво трябва да се направи в такива случаи, но хората не могат да знаят и именно затова са контролните органи. Според член 39, алинея 1 на Закона за биологичното разообразие “Лице, което е намерило екземпляр от животински вид е длъжно да уведоми за това най-близкия регионален орган на РИОСВ или на Националното управление по горите в срок до три дни” - коментира депутатът Фатме Илияз.       

 

Междувременно контролният орган в Бургас е влязал в правомощията си. От частната клиниката са се свързали със спасителите на лебеда, за да съобщят, че екземплярът е потърсен от РИОСВ. Оказало се, че младата птица е добре позната на еколозите - заедно със свой също толкова любопитен събрат лебедът редовно пресичал “неправилно” пътното платно в опознаване на света между морето и резерват Алепу.