Свиха държавните пари в Благоевград, пожалиха психодиспансера
Свиха държавните пари в Благоевград, пожалиха психодиспансера / Дарик - Благоевград, архив

С близо 15 процента са орязани целевите субсидии за капиталови разходи в Общинска администрация Благоевград. Парите за държавните делегирани дейности са свити с 1 444 000 лева. Финансирането на местни дейности е намалено с 11.72 процента, сочат данните в обнародвания Закон за държавния бюджет.

Най-драстично са съкратени средствата за култура. С 15 процента по-малко ще са парите за издръжка на Регионалния исторически музей, с 13.26 процента за библиотечното дело и с 10 процента за благоевградското читалище "Никола Вапцаров".

Сериозно е намалението на финансирането и в здравеопазването. 346 500 лева по-малко от заложените пари ще получи Областен диспансер за онкологични заболявания. С 36 540 лева са намалени средствата за Кожно-венерологическия диспансер, а за Пневмофтизиатричния диспансер със 103 408 лева.

Случайно или не, запазена е само сумата за държавно финансиране на благоевградския психодиспансер, съобщиха от Общинската администрация. Вероятно лечебното заведение е помилвано от ресорния министър Анна-Мария Борисова, след визитата й в областния център преди седмици, коментират медици от ощетените три диспансера в Благоевградско.

В срок до 23 август съветниците в Благоевград трябва спешно да бъдат свикани от председателя Костадин Хаджигаев на извънредна сесия за да гласуват актуализация на общинския бюджет за 2010 година, съгласно новата финансова рамка, утвърдена от правителството.

Добави ни в предпочитани източници в Google