Сателитните технологии след 10 години ще са това, което в момента са компютърните технологии. Ето защо дотогава всеки трябва да борави с данните от сателитите и да натрупа съответните знания в тази област. Това прогнозира учителят по биология в СОУИЧЕ „Св. Климент Охридски” - Благоевград Даниела Йовкова, която е от малкото педагози в страната, която обучава своите ученици на умения с тази, сравнително нова за България, технология. Не смятам, че трябва да изчакаме времето България да направи собствен сателит и едва тогава нашите деца да се учат да работят със сателитни снимки, категорична е Йовкова.
Това са нови елементи в българското образование и докато нашите учебници се трансформират, трябва да използваме съществуващите европейски програми, за да може българските ученици да са в час с времето, смята педагогът Даниела Йовкова.
Преди дни благоевградският учител участва със свой проект в тридневна международна конференция в испанския град Севиля, посветена на 5-годишнината на програмата Туининг. Българската делегация е била представена от 10 участници – осем учители и двама експерти от Центъра за развитие на човешките ресурси, работещи по програмата eTwinning - Стоян Кюлев и Николай Чеботарев.
В България по тази програма има стотици разработени проекти, 36 от тях имат знак за качество. Екипите на едва осем от проектите, сред които е и този на СОУИЧЕ, са поканени да участват в международната конференция в Севиля.
Ще продължим работата със сателитните технологии, но голямо предизвикателство и за мен, и за моите ученици, са нанотехнологиите. В рамките на конференцията с колеги от Португалия договорихме още тази година да разработим съвместен проект за приложенията на нанотехнологиите в училищата.
В СОУИЧЕ работят дълги години по проект „Земя, терен, територия”, който е стартирал в рамките на интернет платформата на програмата eTwinning към Центъра за развитие на човешките ресурси. В продължение на две години училището работи по спечелен проект към програмата „Коменски”, чието изпълнение приключи миналата година. Сега училището е подновило работата си по Туининг.
eTwinning се приема с голям интерес от нашите ученици и въпреки че по нея не се получава финансиране, тя дава големи възможности за комуникация и сътрудничество между учители и ученици от различни страни, подчерта Даниела Йовкова. По думите й използването на програмата е начин да се разчупи рамката на преподаване не само в българските, но и в европейските училища.
Още за работата на СОУИЧЕ по програмата eTwinning чуйте в прикачения звуков файл