Хиляди пациенти по празниците могат да останат без лекарства, тъй като аптеките в Благоевградска област, а и в цялата страна, няма да имат възможност да отпускат медикаменти, заради неизплатени суми от НЗОК. За това алармира Константин Качулев, председател на Регионалната фармацевтична колегия в Пиринско.
"Причината за тази ситуация е в това, че здравната каса трябваше да изплати до 19 декември средствата, които аптеките са изхарчили за медикаменти от 1 до 15 ноември. Сумата е около 31 милиона лева. След преговори между Българския фармацемтичен съюз и Министерството на здравеопазването уж са осигурени някакви пари, но те са крайно недостатъчни. Те са в размер на около 10 %, което е около 3 милиона лева за цялата страна. По предварителни изчисления само в Благоевградска област дължимите суми са около 1 милион лева", коментира председателят на фармацевтичнта колегия.
Той прогнозира, че всичко това ще затрудни работата на много аптеки и ще доведе до реален риск хиляди пациенти да останат без лекарства, изписвани от здравната каса, по празниците.
"В момента, в който аптеките не спазят сроковете за разплащане, дистрибуторите могат да спрат доставките и да не отпускат допълнително лекарства. Така НЗОК като договорен партньор на аптеките не си изпълняват съвестно задълженията и обричат някои болни", подчерта Константин Качулев.
Според него тази криза буквално "чука на вратата ни". Ако до 23 декември НЗОК не изплати по-голяма част от дължимото към аптеките, много от тях няма да могат да обслужват пациентите си.
"Миналата година бяха отпуснати 50% от средствата, които са дължими за същия период, но тази година те дори не покриват и ДДС-то на лекарствата, а до 14 декември данъкът за ноември се дължи, което означава, че колегите вече са внесли ДДС, а не могат да получат от НЗОК парите си. В момента сме в правителство в оставка, няма служебен кабинет и не искам да бъда лош пророк, но е възможно да се забавят и последващи плащания", увери Качулев.
По думите му, фармацевтите от Петрич, Сандански и Благоевград са много обезпокоени от тази ситуация и вече са търсили съдействие от Регионалната колегия да заведат колективен иск срещу здравната каса, защото те имат договори с нея, тя не изпълнява задълженията си по тези договори.
Фармацевтите имат и други притеснения за сектора през 2017 година, призна Качулев.
МЗ и НЗОК са готови с въвеждане на мярката за 100% реимбурсиране на лекарствата за есенциална хипертония по МКБ I.10. Това означава, че най-евтиният монопродукт от конкретна лекарствена група ще се заплаща напълно от НЗОК, като аптеката ще получи 1.67лв. за изпълнение на рецептата. Но всички останали лекарства от тази група, които са по-скъпи от референтния продукт (най-евтиния), се доплащат от пациента. Преминаване на реимбурсирането на тези лекарства от по-малък % към 100% реимбурсиране ограничава аптеките да сложат надценка, с която реално финансират своята дейност по лекарствоснабдяването и отпускането на лекарствата. Така има два риска: НЗОК не може да плаща през 2016г. редовно, което се случва в момента, a въвеждането на мярката за есенциалната хипертония ще отежни бюджета на НЗОК през 2017 г. с още 10млн.лв.
Вторият риск е лишаването на аптеките от така или иначе орязаните надценки би довело до реални фалити, особено сред аптеките, които разполагат с малък финансов ресурс.
Това са обектите в отдалечените и слабонаселени места, където аптекарите, инвестирайки собствени средства, изпълняват социалната функция на държавата.