"Умните" телевизори, прахосмукачки, ютии и други системи, включени към интернет или към "това, което ще го замени", ще са новите източници на киберзаплаха за човека. Тази прогноза е направил Евгений Касперски, генерален директор на "Лаборатория Касперски" на среща с журналисти в Санкт Петербург, предаде ТАСС.
"В Русия все още не съществува услугата "заплащане чрез телевизора", но когато се наложи, моментално ще се появят желаещи да се доберат до вашите портфейли чрез всяко "умно устройство", работещо чрез интернет", казва Касперски. Той привежда и единствения, известен засега на "Лаборатория Касперски" пример, когато партида китайски ютии с вграден интернет е "създала мрежа за извършване на хакерска атака".
По данни на "Лаборатория Касперски" на този етап най-популярният за хакерите софтуер, на който се падат 80 процента от всички известни кибератаки, е операционната система Windows. "Всеки двадесети компютър в света с тези система е заразен", уточнява Касперски. "В колекцията ни има 237 милиона "зловредни софтуера", атакували Windows. "На второ място е системата Android /13 милиона "зловредни софтуера"/. "На ред са прахосмукачките, хладилниците, миксерите - всички "умни" устройства", уверен е Касперски.
"Лаборатория Касперски" е най-голямата европейска компания, специализирана в разработката на антивирусен софтуер. Тя е основана през 1997 година от Евгений Касперски и неговата съпруга Наталия.
Източник: БТА