Няма изявен фаворит за победител във вота, в който премиерът Хайдер ал Абади е изправен пред сериозна надпревара с проирански партии.
Ислямска държава заплаши, че ще напада изборни секции в Ирак
За първи път тази година в Ирак ще се използва система за електронно гласуване в опит да се намалят измамите и да се ускори преброяването на гласовете. Резултатите ще бъдат обявени до 48 часа след затваряне на изборните секции.
Сред основните теми в предизборната кампания бяха ширещата се корупция, влиянието на Иран и бъдещето на американските войски, намиращи се в Ирак.
За 329 места в парламента ще се борят близо 7000 кандидати от повече от десет политически коалиции.
Войната, която започна с една голяма лъжа
Политическата власт в Ирак по традиция се разпределя между верските общности. От първите избори през 2003 г. - след свалянето на Саддам Хюсеин от оглавената от САЩ коалиция - шиитското мнозинство получава премиерския пост, кюрдите излъчват президента, а сунитите - председател на парламента, посочва Асошиейтед прес в справка за иракското правителство.
Конституцията определя квота за представителство на жените в парламента - не по-малко от една четвърт от депутатите. За тазгодишните избори са се кандидатирали близо 2600 жени.
До 15 дни след като изборните резултати бъдат ратифицирани от иракския Върховен съд, парламентът трябва да се събере на първото си заседание, което се председателства от най-възрастния депутат. На това заседание се избира председател на парламента. До 30 дни след първото парламентарно заседание депутатите трябва да изберат президент на страната с мнозинство от две трети.
Новият държавен глава предлага член на коалицията с най-голямо представителство в парламента за премиер, който трябва да състави правителство в рамките на 30 дни. Ако той не успее, президентът предлага нов кандидат.
Случвало се е съставянето на правителство в Ирак да отнеме до осем месеца. През 2005 г. твърдения за фалшифициране на изборните резултати забавиха ратифицирането им със седмици, припомня АП.