В Берлин започна двудневна среща на външните министри на страните членки на НАТО, посветена на общата стратегия на Алианса в Либия, предаде ДПА. На срещата са представени и шестте страни извън НАТО, които участват в либийската операция.
Франция и Великобритания призовават за засилване на натиска върху силите на режима на Муамар Кадафи, докато Германия, която се въздържа при гласуването на резолюцията на Съвета за сигурност, с която бе дадена зелена улица за либийската операция, води кампания за политическо, а не военно решение на конфликта. Въпреки това генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен даде висока оценка на ангажиментите, поети от Берлин към военния алианс, предаде ДПА.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова към единство на страните в НАТО, изтъквайки, че либийският режим се опитва да използва съществуващите различия, за да отслаби ефекта от започналата военна операция срещу лоялните на неговия режим правителствени части, предаде Ройтерс.
Според Клинтън вече е наложително да бъде засилен натискът и върху членовете на вътрешния кръг около Муамар Кадафи чрез замразяване на активи, забрана за пътуване и други санкции. "Необходимо е да действаме в синхрон със съседните на Либия държави с цел агресивно налагане на оръжейното ембарго, за да не може Кадафи да поддържа действията на своите части", подчерта Клинтън.
На среща с канцлера на Германия Ангела Меркел Клинтън подчертала, че общата цел на Алианса е Кадафи да бъде свален от власт, предаде БТА. "Това е целта, която ни обединява", заявила и Меркел, цитирана от ДПА.
"Ние сме на едно мнение за крайната цел, различията между нас са в пътя, по който ще стигнем до нея", заяви на срещата френският външен министър Ален Жупе след среща със своя германски колега Гидо Вестервеле. "Но и преди сме имали различия, така че няма никаква драма", подчерта той.
Срещата в Берлин започна ден след срещата на Контактната група за Либия в Доха, на която също бе отправен призив за политическо решение, което предвижда незабавното оттегляне на Муамар Кадафи от власт. Страните от Контактната група обсъдиха и възможните варианти за финансиране на Преходния национален съвет на Либия, който оглави бунта срещу режима в Триполи.
Според Расмусен, който призна, че "военно решение на либийския конфликт не може да има", в Доха е била поставена стабилна основа за по-нататъшни действия. "А днес ние ще дискутираме как да продължим с военната операция", каза той.
В дневния ред на срещата на външните министри на страните членки на НАТО са включени и дебати във връзка с Международните сили за подпомагане на сигурността в Афганистан (ИСАФ), които са под командването на Алианса. Утре с участието на руския министър на външните работи Сергей Лавров ще се дискутира изграждането на общоевропейска противоракетна система и ще се състои заседание на Съвета НАТО-Русия.