Турският президент упрекна ЕС в небрежност, довела до криза
Турският президент упрекна ЕС в небрежност, довела до криза / Reuters

"Небрежността" на ЕС е виновна за финансовата криза, която разтърсва континента, заяви турският президент Абдуллах Гюл, изтъквайки, че за разлика от болна Европа, неговата страна се развива динамично и политически, и икономически, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Гюл говори във Виена на Конференцията за световна политика. Той призова за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, като даде да се разбере, че постоянните му членки вече не отразяват баланса на силите в световната политика.

По повод постигнатите в Брюксел решения за по-строга финансова дисциплина и за обединяване на 26 от 27-те членки на ЕС за решаване на кризата с еврото Гюл пожела на ЕС успех, но изказванията му прозвучаха доста самодоволно, когато той сравни здравата турска икономика с икономиката на някои европейски държави. "Във времена, когато държави от еврозоната не са в състояние да покриват критериите, които сами са си определили, ние сме в състояние да ги изпълним", каза Гюл и отбеляза, че турският бюджетен дефицит е само 2.5 процента - доста под показателя, който си поставя като цел еврозоната. Гюл открито обвини ЕС в лошо управление. "Небрежността на ЕС . . . прокара пътя към сегашната трудна икономическа ситуация", заяви той. Призовавайки ЕС да въведе ред в дома си, турският президент предупреди, че решенията на страните от ЕС ще се отразят на всички.

Свидетели сме на зараждането на нов световен ред, каза Гюл и посочи, че щом има промени в икономическите сили, значи трябва да последват и политически промени. Съставът на Съвета за сигурност на ООН трябва да бъде променен и държавите, които се очертават като нови икономически сили, да получат по-голяма тежест, заяви турският лидер.

Той изтъкна, че страната му е модел за арабските държави, отхвърлили диктатурата и каза, че Турция е доказателство, че мюсюлманските страни може да са демократични. "Турция е извор на вдъхновение за тях (за арабските страни - б.ред.) . . . особено нашият подход към религиозните свободи и секуларизма, . . . към демократичния плурализъм". Турция е пример за тези страни, . . . които си борят да намерят баланс между вярата и политиката", каза Абдуллах Гюл.