/ Getty

Американският президент Доналд Тръмп наложи икономически санкции и ограничения за пътуване срещу хора, работещи в рамките на разследвания на Международния наказателен съд (МНС) на американски граждани или на американски съюзници като Израел, повтаряйки действията, които предприе по време на първия си мандат. 

Решението съвпада с посещението във Вашингтон на израелския премиер Бенямин Нетаняху, който, както и бившият му министър на отбраната Йоав Галант и лидерът на палестинското движение „Хамас“, е издирван от МНС заради ролята си във войната в ивицата Газа, отбелязва Ройтерс. 

В указа на Тръмп МНС е обвинен в „нелегитимни и неоснователни действия, насочени срещу Америка и нейния близък съюзник Израел“ и в злоупотреба с правомощия, „издавайки неоснователни заповеди за арест“, отбелязва Асошиейтед прес. „МНС няма правомощия в САЩ или Израел“, пише в указа, където се допълва, че съдът е създал „опасен прецедент“ с действията си и срещу двете държави. 

В заповедта се казва, че САЩ ще наложат „осезаеми и значителни последствия“ на отговорните за „прегрешенията“ на МНС. Действията могат да включват блокиране на собственост и активи и забрана за достъп до САЩ на служители и сътрудници на МНС и техните роднини.

Правозащитници казаха, че санкционирането на служителите на съда би противоречало на интересите на САЩ в други зони на конфликт, където съдът разследва. През декември миналата година председателят на съда, съдия Томоко Акане предупреди, че санкциите „бързо биха подкопали дейността на съда във всички ситуации и случаи и ще застрашат самото му съществуване“.

По време на първата администрация на Тръмп през 2020 г. Вашингтон наложи санкции на тогавашния главен прокурор Фату Бенсуда и един от нейните главни сътрудници заради разследването на МНС за предполагаеми военни престъпления, извършени в Афганистан от американски войници.

Тези санкции обаче бяха отменени по време на управлението на президента Джо Байдън и САЩ започнаха да си сътрудничат, макар и резервирано, с трибунала – особено след като настоящият главен прокурор Карим Хан през 2023 г. обвини руския президент Владимир Путин във военни престъпления в Украйна.

Двигател на този обрат беше сенаторът от Републиканската партия Линдзи Греъм, който организира срещи във Вашингтон, Ню Йорк и Европа между Хан и високопоставени републиканци, които бяха сред най-яростните критици на съда.

Сега Греъм казва, че се чувства предаден от Хан – и се зарича да смаже съда, както и икономиката на всяка страна, която се опита да изпълни заповедта за арест срещу Нетаняху.

„Това е съд за измамници. Има места, където съдът има идеален смисъл, като Русия, където хората падат от прозорците. Но дори и в най-смелите си мечти не съм си представял, че ще преследват Израел, който има една от най-независимите правни системи на планетата“, заяви Греъм по време на интервю през декември. 

Байдън нарече заповедите мерзост, а съветникът по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц обвини съда в антисемитски пристрастия.

125-членният МНС е постоянен съд, който може да преследва лица за военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и агресия срещу територията на държави членове или техни граждани. САЩ, Китай, Русия и Израел не са членове на организацията.

Тръмп подписа указа, след като миналата седмица демократите в Сената на САЩ блокираха ръководеното от републиканците усилие за приемане на законодателство, установяващо режим на санкции, насочен към съдебната институция.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

БТА / Виктор Турмаков