/ iStock
Светът трябва да се върне към изпитаните начини за борба с COVID-19, тъй като новите щамове на коронавируса зачестяват. Това заяви генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус пред британския телевизионен канал Sky News, като допълни, че хората отново трябва да започнат да носят маски, а властите да се върнат към практиката на масово тестване за COVID-19.

Гебрейесус подчерта, че увеличаването на броя на хоспитализациите и смъртните случаи сред заразените с коронавирус е тревожен знак и призова правителствата да "приложат изпитани и добре доказани мерки, като носене на маски, повишена вентилация на помещенията и протоколи за тестване и лечение".

Той заяви, че пандемията "дори не е близо до своя край" и че нарастващият брой на инфекциите по света "увеличава напрежението върху здравните служби и здравните работници, които вече са натоварени до краен предел".

Ръководителят на СЗО заяви, че властите трябва редовно да оценяват мерките за контрол на инфекциите, въведени в техните страни и региони, като вземат предвид заплахата от нови щамове, някои от които могат да избягат от имунитета на своите предшественици и да се разпространят по-бързо сред населението.

"Съществува значително разминаване между начина, по който рисковете от COVID-19 се възприемат от научните среди, политическите лидери и широката общественост", подчерта Гебрейесус. "Затова е двойно по-трудно едновременно да се информират хората за риска и да се изгради доверие в инструментите на общественото здравеопазване и социалните мерки, насочени към защита на здравето, включително маски за лице, социално дистанциране и вентилация на помещенията.

СЗО предупреди по-рано, че пандемията не е приключила, но нейният характер се променя. По данни на организацията случаите на COVID-19 се увеличават в поне 110 държави. Това се дължи на разпространението на омикронните щамове BA.4 и BA.5.

Експертите на СЗО смятат, че това лято вирусът ще бъде по-разпространен в Европа, тъй като много страни отмениха повечето ограничения. Епидемиологичната ситуация се влошава и в Азия, Латинска Америка и Близкия изток. 
БГНЕС