/ БТА / АП / Huseyin Aldemir

Шведският журналист Йоаким Медин, арестуван при пристигането му в Турция в края на март и обвинен в обида на президента Реджеп Тайип Ердоган и в престъпления, свързани с тероризъм, може да получи до 12 години затвор, ако вината бъде признат за виновен, обяви днес работодателят на журналиста – изданието „Дагенс ЕТС“, предаде Франс прес.

Съдебното дело по обвинението срещу 40-годишния Медин за обида срещу президента на Турция ще започне на 30 април, но засега няма информация кога ще бъде оповестено съдебното решение.

Обвиненията срещу шведския журналист бяха определени вече като „абсурдни“ от Андреас Густавсон - главен редактор на вестника, в който работи Медин.

„Тези обвинения са абсурдни. Той е журналист, нищо повече. А журналистиката не трябва да бъде престъпление. Фактите не са обида“, заяви главният редактор. „Полагат се големи усилия, за да се гарантира, че той ще бъде освободен и ще може да се върне у дома при семейството си и колегите си в „Дагенс“, допълни той.

Йоаким Медин беше командирован от изданието си в Турция, за да отразява вълната от протести, разтърсили страната след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Шведски журналист е бил арестуван при пристигането си в Турция

Центърът за борба с дезинформацията към Дирекцията по комуникации на турското президентство каза в изявление, че арестът на Медин „не е свързан с журналистическа му дейност“, припомня Асошиейтед прес. Центърът информира, че Медин е участвал в митинг на привърженици на Кюрдската работническа партия (ПКК) в Стокхолм на 11 януари 2023 г. , по време на който пред сградата на кметството на шведската столица беше окачено чучело на президента Ердоган.

Прокуратурата в Анкара предприе разследване във връзка с митинга в Стокхолм два дни след провеждането му и идентифицира 15 заподозрени, сред които Медин, които са организирали, участвали и отразявали събитието, информира Центърът за борба с дезинформацията към турската Дирекция по комуникации. Според цитираната информация Медин е съдействал за контактите между ПКК и медиите.

В края на март министърът на външните работи на Швеция Мария Малмер Стенегард заяви пред шведското обществено радио, че освобождаването на журналиста е "абсолютен приоритет" за правителството, предаде Франс прес. Тогава стенегард каза, че въпросът ще се обсъжда между нея и турския й колега по време на състояла се по онова време среща на министрите на външните работи от страните от НАТО.

Над дузина журналисти бяха задържани в Турция, след като страната бе обхваната от масови протести заради ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

БТА / Габриела Големанска