Руските власти обявиха извънредно положение около ядрения център Маяк
Руските власти обявиха извънредно положение около ядрения център Маяк / Reuters

Руските власти обявиха извънредно положение около центъра за преработка и складиране на ядрени отпадъци "Маяк" в района на Челябинск, в Урал, заради разпространението на пожарите, предаде Франс прес, като цитира местните власти.

Ръководителят на местната администрация обяви извънредно положение в горите и парковете на град Озерск, където се намира ядреният комплекс, заради разпространението на пожарите, гласи съобщението на местните власти.

Ядреният комплекс в град Озерск е в района на Челябинск, в Урал, на 2000 км от Москва, посочва АФП, цитирана от БТА.

Междувременно директорът на Руската служба за метеорология и хидрология Александър Фролов заяви, че аномалните горещини това лято в Русия са без прецедент най-малко от хиляда години насам.

"Ние имаме нещо като архив за опасни метеорологични аномалии, в който се изброяват събития, станали през последните 1000 години", заявил Фролов. "Може да се каже, че за последното хилядолетие от гледна точка на горещините такава ситуация на територията на нашата страна не е възниквала", подчертал той.

От началото на юни температурите на голяма част от територията на страната са били със 7 до 11 градуса по-високи от климатичните норми. В Москва били поставени 16 рекорда по висока температура, а това е „уникално явление", подчертал Фролов.

Според него обаче жегата в Русия все още не може да се смят за потвърждение на теорията за глобалното затопляне. "Глобалното затопляне е тенденция, а горещините са проява на непостоянството на климата", твърди той. Според него "глобалният климат се е изнервил".

"Сегашната ситуация трябва да се повтори няколко години поред, за да може да се говори за глобално затопляне", смята директорът на Росхидромет.

Предпоставките за горещо лято започнали да се проявяват още през зимата, която в Русия бе много студена, изтъкнал Фролов. "Почвата замръзна 1,5 - 2 пъти над нормата, при топенето водата не се просмуква, а се стича в реките. Към това се прибави проблемът с рязкото затопляне в Арктика и аномално топлата вода в Атлантическия океан. . . Намаля температурната разлика между екватора и полюса. Мощният антициклон, който донесе жегата в русия, предизвика ниски температури, дъждове и наводнения в Европа. "Тази циркулационна система е неподвижна, затова и в Европа времето е аномално", твърди той.

Според Росхидромет температурите в Русия ще започнат чувствително и трайно да намаляват след 20 август.