Орденът на Свети Августин (Ordo Sancti Augustini, OSA), към който принадлежи новоизбраният папа Луи XIV, е една от най-старите и влиятелни католически монашески общности в света. Неговата история е дълбоко преплетена с развитието на европейската култура, образование, духовност и социална дейност.
Кой е Свети Августин?
Орденът носи името на Свети Августин от Хипон (354–430 г.), един от най-великите християнски мислители и църковни отци.
Свети Августин е роден в Африка в Тагасте, в Нумидия (дн. Алжир) на 13 ноември 354 г. в семейство на дребни земевладелци. От майка си, Света Моника, той получава християнско образование, но след като се запознава с писанията на Цицерон, той се насочва първоначално към философията, като се придържа към манихейството. През 387 г. заминава за Милано. Освен влиянието на майка му, решаваща в живота на Августин е срещата с епископ Амвросий, от когото получава великото тайнство кръщение. По-късно се завръща в Африка с желанието да създаде общност от монаси. След смъртта на майка си отива в Хипон, където е ръкоположен за свещеник и епископ.
Познат още като Аврелий Августин или Августин от Хипон, наричан също и Doctor Gratiae („Доктор на благодатта“), той е една от най-важните личности в развитието на западното християнство.
Неговите съчинения, сред които „Изповеди“ и „За Божия град“, остават основополагащи за западната теология и философия. Монасите от ордена следват неговото Правило – кратък текст, изготвен от самия Августин, който подчертава живот в общност, духовна близост, бедност, послушание и стремеж към истината чрез любов.
Августин е канонизиран за светец и признат за Отец на Църквата.

Какво представлява Орденът на августинците?
Официално създаден през 1256 г. чрез Великата уния, обединяваща няколко монашески общности в Италия, орденът бързо се разпространява из цяла Европа. Августинци изграждат църкви, манастири, училища и болници, служейки както на духовните, така и на образователните и социалните нужди на местното население.
В основата на августинската духовност и общност лежат няколко ключови принципа:
Живот в общност: Августинците се стремят да живеят в хармонична общност, споделяйки материални и духовни блага. Акцентът е върху братството, взаимната подкрепа и съвместното търсене на Бога.
Следване на правилото на Свети Августин: Правилото, написано от Свети Августин, е кратък, но дълбок текст, който очертава основните насоки за монашеския живот, включително любов към Бога и ближния, вътрешна хармония, молитва и служение.
Търсене на истината и мъдростта: Августин е известен със своите философски и теологични трудове. Августинците продължават тази традиция, като ценят образованието, изучаването на Светото писание и търсенето на дълбоко разбиране на вярата.
Служение на Църквата и света: Въпреки че водят съзерцателен живот, августинците са ангажирани и с различни форми на служение, включително образование, мисионерска дейност и социална справедливост. Те се стремят да бъдат "сърцето и душата" на общността, в която живеят.
Акцент върху вътрешния живот: Августин подчертава важността на вътрешното пътешествие към Бога. Августинците се стремят към дълбока лична връзка с Бога чрез молитва, размисъл и покаяние.
Августинците имат 9 официално канонизирани и 160 беатифицирани членове. Първият официално канонизиран августинец е св. Никола Толентински (1446 г.). Последният августинец, който е канонизиран, е св. Алонсо де Ороско Мена (2002 г.)
Орденът има силно присъствие в страни като Италия, Испания, САЩ, Филипините, Колумбия, Кения, Австралия и Перу. Освен мъже, в августинската духовна традиция действат и множество женски конгрегации, следващи същото правило, както и мирянски общности, вдъхновени от духовността на Августин.

През вековете Орденът на августинците е дал на Църквата много видни личности – теолози, философи, светци и мисионери. Днес августинските общности продължават да играят важна роля в духовния и социален живот по целия свят, вдъхновявайки се от мъдростта на Свети Августин и живеейки според принципите на общност, истина и служение.