Очертават се разногласия на срещата на върха ЕС - Русия в Хабаровск
Очертават се разногласия на срещата на върха ЕС - Русия в Хабаровск / снимка: DarikNews

Европейски и руски ръководители ще участват в срещата на върха ЕС-Русия в руския Далечен изток, посветена на търговски и енергийни въпроси, по които ЕС напразно очаква от дълго време напредък от страна на Москва, предаде Франс прес. Чешкият президент Вацлав Клаус, чиято страна е ротационен председател на ЕС, ще представлява в Хабаровск 27-те страни членки заедно с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.
   
Според европейски дипломат присъствието на президента Клаус, който е по-добре приет в Москва отколкото други източноевропейски ръководители, може да предразположи руския президент Дмитрий Медведев.
  
Очертаващите се разнoгласия са многобройни. На първо място в търговията - европейците продължават да очакват развитие от Русия по въпросите, които блокират присъединяването й към Световната търговска организация (митата за вноса на дървесина, таксите за европейските авиокомпании, които имат полети над Сибир).

Те укоряват Москва за това, че през последните месеци е повишила митническите такси за внос на автомобили, селскостопански машини, продукти от стомана, земеделски продукти. От 12 до 15 процента от вноса на европейски стоки в Русия (за 105 милиарда евро през 2008 г.) ще бъдат засегнати, като  европейските стоки ще се търсят все по-малко с обезценяването на рублата. И това при положение, че Русия се ангажира с партньорите си от Г-20 на срещата им в началото на април в Лондон да се бори срещу протекционизма, припомня представител на ЕК, цитиран от Франс прес.
   
В областта на енергетиката четири месеца след руско-украинската газова криза, заради която Москва беше определена като "несигурен доставчик" от председателя на комисията Барозу, преговорите се очертават да бъдат също толкова трудни.

Медведев ще представи отново идеята, спомената на 20 април, за нова световна енергийна харта, заменяща енергийната харта от 1991 г., която Русия отказва да ратифицира. Но европейците са против руската инициатива. Този важен енергиен проблем затруднява и преговорите за ново споразумение за партньорство между  ЕС и Русия, което ще замени споразумението от 1997 г.
   
Девет месеца след руско-грузинския конфликт дискусиите ще засегнат и  продължаващото напрежение между Русия и НАТО, чиито членове са повечето от страните от ЕС.
   
Русия вече обвини европейците, че желаят да разширят сферата си на влияние чрез "източното партньорство" с шест бивши съветски републики, сред които и Грузия, лансирано в началото на май от ЕС.