Земетресение с магнитуд 4,8 по Рихтер е регистрирано в 13:43 ч. местно (и българско) време днес в близост до гръцкия остров Аморгос, съобщава АНА-МПА.
Според Института по геодинамика епицентърът на труса е бил в морето на 13 км южно-югозападно от Аркесини на Аморгос и на 230 км югоизточно от Атина.
Електронното издание на в. "Катимерини" отбелязва, че над 10 подводни земетресения с магнитуд най-малко 4 са регистрирани между Цикладските острови Санторини и Аморгос от сутринта.
От началото на повишената сеизмична активност в края на януари в тази зона са регистрирани около 13 000 труса.
Земетресение с магнитуд 5,2 беше регистрирано в 22:16 ч. снощи с епицентър в морето на 14 км южно-югозападно от Аркесини на Аморгос. Първоначално магнитудът му беше обявен от 5,3 по Рихтер, но в днешната информация на АНА-МПА показателят е преразгледан на 5,2 – колкото беше и досегашният рекорд в серията от трусове между островите Санторини и Аморгос, отбелязан миналата сряда.
Сеизмологът проф. Димитрис Папаниколау заяви, че е почти сигурно, че този трус не е бил основният, информира "Катимерини". Към неговото мнение се присъединява и проф. Константинос Синолакис, който предупреждава, че сеизмичната активност вероятно ще продължи месеци. Атанасиос Ганас, директор на Атинската национална обсерватория, говори за "безпрецедентна нестабилност".
"Нищо не може да бъде смятано за нормално в тази сеизмична последователност. Тя ни безпокои", каза той, като добави, че епицентърът, който по-рано се беше изместил на североизток, изглежда се връща на югозапад. "Има нестабилност в тази последователност, каквато не сме виждали досега", отбеляза сеизмологът пред държавната телевизия ЕРТ.
Две комисии за оценяване на сеизмичния и вулканичния риск ще заседават по-късно днес, за да анализират новите данни, събрани от двата сеизмографа, които бяха инсталирани под водата, посочва още "Катимерини".
По-рано днес Акис Целентис, професор по сеизмология и бивш директор на атинския Институт по геодинамика, подаде оставка от Националната комисия за оценка на сеизмичния риск, позовавайки се на "правителствена намеса" в работата на научната комисия, чиято задача е да наблюдава сеизмичната активност.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.