/ gettyimages
Американецът Харви Олтър, британецът Майкъл Хоутън и американецът Чарлз Райс спечелиха Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на вируса на хепатит С, съобщиха световните информационни агенции.

Тазгодишните Нобелови лауреати са направили ключови открития за борбата срещу хепатита, предаван по кръвен път. Този сериозен глобален здравословен проблем причинява цироза и чернодробен рак. Благодарение на тях вече са разработени много чувствителни кръвни тестове за вируса, премахнали опасността от предаване на хепатита при кръвопреливане и антивирусно лекарство за хепатит С.

По данни на СЗО годишните случаи на хепатит са 70 милиона в света, а смъртните - 400 000.

Заради пандемията от новия коронавирус Нобеловите лауреати ще получат наградите си у дома. Церемонията в Стокхолмската концертна зала на 10 декември и банкетът в тяхна чест бяха отменени.

Тази година паричната равностойност на наградата е 10 милиона крони (1,1 милиона щатски долара). Тя се разделя между тримата лауреати.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".

Миналата година Нобеловата награда за физиология или медицина спечелиха американците Уилям Кейлин и Грег Семенза и британецът Питър Ратклиф за открития как клетките усещат и се приспособяват към наличието на кислород.

Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов /Русия/ /1904/, Роберт Кох /Германия/ /1905/, Александър Флеминг /Великобритания/ /1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/, Джошуа Ледърбърг /САЩ/ /1958/ и други. 

enlightenedКои са победителите тази година?

Харви Джей Олтър
е роден през 1935 г. в Ню Йорк, съобщи сайтът Nobelprize.org. Завършва медицина в университета на Рочестър и специализира вътрешни болести в "Стронг мемориъл хоспитал" и в университетската болница в Сиатъл. През 1961 г. започва работа в Националните здравни институти, където се завръща отново през 1969 г. като старши изследовател в департамента по трансфузионна медицина след кратък период в университета Джорджтаун.

Майкъл Хоутън е роден във Великобритания. Защитава докторантура в Кингс колидж в Лондон през 1977 г. Започва работа в G. D. Searle & Company, а през 1982 г. се присъединява към корпорация Чирон в Емиръвил, Калифорния. През 2010 г. се мести в университета на Албърта, Канада и в момента е водещ изследовател по вирусология и професор по вирусология в университета, както и директор на института по приложна вирусология.

Чарлз М. Райс е роден през 1952 г. в Сакраменто, САЩ. През 1981 г. защитава докторска степен в калифорнийския технологичен институт, където е и постдокторант в периода 1981-1985 г. През 1986 г. прави своя изследователска група във факултета по медицина на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, където става професор през 1995 г. От 2001 г. преподава в университета Рокфелер, Ню Йорк. И до днес работи в Центъра за изследване на хепатит С в университета Рокфелер, чийто научен и изпълнителен директор е от 2001 до 2018 г. 


enlightenedВижте няколко любопитни факта за Нобеловата награда за физиология или медицина

От 1901 г. до 2020 г. Каролинският институт в Стокхолм е присъдил 111 пъти награди за физиология или медицина, съобщи сайтът Nobelprize.org.

От тях 39 са получени само от един учен. 33 пъти наградата е поделена от двама души, а 39 пъти - от трима учени.

12 жени са удостоени с Нобелова награда за физиология или медицина. Барбара Макклинтък е единствената от тях, която не е поделяла наградата си с други учени. Тя я печели през 1983 г.

Нобелова награда за физиология или медицина не е пирсъждана през 1915 г., 1916 г., 1917 г., 1918 г., 1921 г., 1925 г., 1940 г., 1941 г. and 1942 г.

Най-младият носител на Нобелова награда за физиология или медицина е канадският физиолог и лекар Фредерик Грант Бантинг. През 1923 година, когато си поделя отличието с колегата си Джон Маклауд за откриването на инсулина, е само на 32 години.

Най-възрастният носител на наградата е американският вирусолог Пейтън Раус. Той е на 87 години, когато през 1966 г. е удостоен с отличието за откриването на ролята на вирусите в предаването на някои видове рак.

Нобелова награда за физиология или медицина са спечелили 222 учени.

Никой не е печелил Нобелова награда за физиология или медицина повече от веднъж. Най-много Нобелова награда за физиология или медицина е присъждана за изследвания в областта на генетиката.

Нобеловият медал за физиология или медицина е създаден от шведския скулптор и гравьор Ерик Линдберг. Той представлява алегорична женска фигура на гения на медицината с отворена книга в скута, събираща вода, за да утоли жаждата на болно момиче.
БТА