Маргарет Тачър била човек на икономиите
Маргарет Тачър била човек на икономиите / снимка: Reuters

Бившата британска премиерка Маргарет Тачър е била човек на икономиите, става ясно от разсекретени поверителни документи от 1981 година, предаде Франс прес.

Документите, разсекретени от британските архиви, стават обществено достояние преди премиерата на биографичен филм за Желязната лейди с участието на американската актриса Мерил Стрийп в главната роля.

От разсекретените документи става ясно, че Тачър не е одобрявала излишното пилеене на пари на Даунинг стрийт 10. Когато трябвало да се премести там през 1979 година, сградата била освежена за 1836 лири. Било предвидено да се похарчат 19 лири за нова гладачна маса, 464 лири за подмяна на чаршафите и калъфките за възглавниците и 209 лири за нови сервизи за хранене. Когато научила за тези харчове, Тачър казала, че ще плати само за нещата, които нямала в предишното си жилище, като например масата за гладене. Но тя посочила, че спокойно може да използва и личните си вещи и сервизи в новата си резиденция. Тачър пояснила също, че има достатъчно чаршафи и калъфки, които ще донесе на Даунинг стрийт от старото си жилище.

Разсекретените документи разкриват също, че на среща между нея, френския президент Франсоа Митеран и френския министър на транспорта, комуниста Шарл Фитерман, състояла се през септември 1981 година на Даунинг стрийт 10, сътрудници на Тачър са положили усилия да сложат министъра да седне колкото се може по-далеч от премиерката. А водеща тема на разговора на срещата бил проектът за тунела под Ламанша, което означавало, че френският министър бил ключовата фигура на срещата. Самият той твърди, че тогава не се е почувствал изолиран.

От разсекретените документи става ясно и, че железният темперамент на Тачър е бил изложен на сериозно изпитание от размириците в Лондон и Ливърпул, избухнали заради ръста на безработицата от 2,5 милиона души. Те са станали повод за размяна на остри коментари и препоръки на едно от заседанията на министерския съвет, състояло се на 23 юли 1981 година, предаде Асошиейтед прес. На това заседание група от вътрешнопартийни критици на Тачър й препоръчали да не пристъпва към резки икономически промени, за да успокои гнева на народа. Те й казали, че търпението на народа се изчерпва и е нужно да се върне доверието и надеждата на хората в бъдещето. Препоръките били отправени в момент, когато правителството на Тачър се готвело за покачване на данъците.

Самата Тачър описва в мемоарите си въпросното заседание като една от най-острите полемики по икономически въпроси, станала в министерския съвет. След него Тачър уволнила няколко от привържениците на критичната линия в партията й и така успокоила лоялните си съпартийци, че може да властва над опонентите си.

Консервативното правителство на Маргарет Тачър заплашило да наложи вето на програма на Би Би Си за разузнавателните служби МИ5 и МИ6, която щяла да разкрие подробности за начина им на действие и да оспори публичната им отговорност, пише британският вестник "Гардиън", позовавайки се на документите, разсекретени от британските архиви. В писмо с гриф "строго секретно и лично", секретарят на кабинета сър Робърт Армстронг препоръчва на Тачър да обмисли дали да използва тази своя власт. В бележката, разсекретена от британските архиви той пише: "Правителството има власт да забрани всяка програма". Тази власт е била използвана, за да не се допуснат политически програми в двуседмичния период преди изборите, но никога не е служила за забраната на конкретна програма, обяснява Армстронг. Тачър написала в отговор на бележката, че ще бъде готова да наложи вето на програмата.
Документи от Даунинг Стрийт разкриват още, че две трети от министрите в първия кабинет на Маргарет Тачър са били против купуването на американската ракетна система "Трайдънт", а началниците на щабовете не са били единодушни по този въпрос, посочва БТА. Това обаче не спряло "Желязната лейди" да сключи сделката зад гърба им. Кабинетът бил уведомен за решението за закупуване на "Трайдънт С-4" след като подробности за тайната сделка с Джими Картър изтекли в САЩ.

Документи на кабинета от 1981 година разкриват, че държавният министър за търговията Джон Бифън лично предупредил Тачър през март да не подценява електоралното поражение, което може да нанесе антиядреното движение и предвидил, че кампанията за ядрено разоръжаване ще бъде по-голяма от апогея й през 50-те в Алдърмастън, пише "Гардиън".

Предложението папа Йоан Павел Втори да говори пред двете камари на британския парламент при първата си визита в Обединеното кралство е било възпрепятствано от високопоставени съветници и е получило вето от Маргарет Тачър, разкриват разсекретените документи. Основния мотив за това били опасенията, че депутатът от Северна Ирландия Иън Пейсли, лидер на Демократичната юнионистка партия, ще осуети събитието и обстоятелството, че папа Йоан Павел Втори не бил глава на "официалната църква".

Подготовката за посещението, което в крайна сметка се състояло през 1982 година започнало близо две години по-рано. Евангелистки групи се противопоставили на поканата. Тачър изтъкнала, че "подобни действия" ще имат най-сериозни последици и ще навредят на папата, официалната църква и парламента", пише "Гардиън".