/ iStock/Getty Images
Специалисти от компанията Neuralink разработиха безжична версия на едноименния невроинтерфейс, която бе успешно имплантирана в мозъка на две прасета и след това бе извлечена без вреда за животните. Това разкри Илон Мъск на онлайн пресконференция, състояла се в централата на Neuralink в Сан Франциско.

„През последната година ние значително опростихме нашите системи, сега те се побират в чип, който е по-малък от монета и може напълно да бъде скрит при имплантация. Той напълно ще се слее с костта на черепа, ще бъде невидим отвън и ще работи целодневно без зареждане”, поясни предприемачът, цитиран от ТАСС.

Мозъчният чип на Илон Мъск ще позволява на човек да си избере настроение

По думите му разработените прототипи и усъвършенстваният модел на робот за тяхната автоматизирана имплантация бяха успешно проверени върху две прасета. Поставените чипове ще позволят на учените да следят за активността на осезателните центрове на мозъка на животното по безжичен канал за свръзка, следейки до какво се докосва зурлата на прасето.

Като демонстрация за безопасността на тези устройства неврофизиолозите са извлекли имплант от мозъка на едно от прасетата, без да увредят мозъка му. Както отбеляза Мъск, вторият чип работи в главата на второто животно в продължение вече на няколко месеца, без да предизвиква отхвърлянето му и други проблеми.

Впоследствие изследователите имплантирали наведнъж два чипа в мозъка на едно от прасетата, което потвърди възможността за паралелна работа едновременно на няколко устройства.

Богатството на Илон Мъск надхвърли 100 милиарда долара

Освен това учените успешно модифицирали работата на няколко вериги неврони, използвайки имплантирани чипове и електроди за стимулиране активността на отделни нервни клетки. Това ще позволи в перспектива да се използват подобни устройства срещу епилепсията, парализата и други болести, при които има нарушения в работата на главния и гръбначния мозък.

Мъск предполага, че разработваното от компанията Neuralink устройство за обработка на данните от мозъчната дейност и влиянието върху нея ще струва няколко хиляди долара.
БГНЕС