Ключови предложения за министри в преходното правителство на Египет
Ключови предложения за министри в преходното правителство на Египет / снимка: Gulliver/Getty Images

Временният премиер на Египет Хазем ел Беблауи ще предложи левия политик Годах Абдел Калик за длъжността министър на доставките - пост, който той заемаше няколко месеца през 2011 г., съобщава Ройтерс, позовавайки се на два източника от преходната администрация.

За друг ключов пост - този на министър на инвестициите - ще бъде поканен християн-либералният политик Мунир Фахри Абдел Нур, твърдят цитираните източници. И двете длъжности са важни, тъй като Египет се опитва да избегне финансова криза след свалянето на президента Мохамед Морси на 3 юли.

По-рано два източника от правителството заявиха, че бившият посланик в САЩ Набил Фахми ще бъде новият външен министър на страната, а за министър на финансите ще бъде назначен главният преговарящ с Международния валутен фонд (МВФ) Хани Кадри, пише БТА.

Самият Беблауи, който бе назначен за премиер във вторник, съобщи, че преходното правителство, което ще управлява Египет вероятно през следващата повече от половин година, ще се състои от около 30 министри, предаде ИТАР-ТАСС. Той предположи, че съставът на кабинета може да бъде готов във вторник или сряда.

В същото време прокуратурата на Египет започна проверка по постъпилите жалби срещу сваления президент на страната Мохамед Морси, предаде Ройтерс. Не се уточнява кой се е жалвал срещу Морси, но според законодателството прокуратурата може да прави проверки по внесени жалби от полицията или от представители на обществеността.

Срещу президента има подозрения в шпионаж, подстрекателство към насилие и унищожаване на икономиката на страната. Проверяват се аналогични жалби срещу още няколко високопоставени ислямисти в това число лидера на Мюсюлманските братя Мохамед Бади.

В резултат на проверката Морси може официално да стане обвиняем, отбелязва БГНЕС.

Морси се намира под стража от 4 юли, когато бе свален от власт и арестуван от сирийската армия. Военните обявиха, че изпълняват ролята на народа, който излезе на многохиляден протести срещу избрания президент. Според Мюсюлманските братя на Морси случилото се е държавен преврат. Те настояват президентът да бъде върнат на поста и отказаха да участват в работата на временното правителство на Египет.