Кметът на Киев Виталий Кличко заяви пред „Би Би Си“, че на Украйна може да се наложи да се откаже от земя като част от мирното споразумение с Русия на фона на нарастващия натиск от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп да приеме териториални отстъпки.
"Един от сценариите е да се откажем от територия. Това не е справедливо. Но за мира, временния мир, може би това може да бъде решение, временно", каза Кличко.
Но 53-годишният бивш световен шампион по бокс, превърнал се в политик, подчерта, че украинският народ „никога няма да приеме окупация“ от страна на Русия.
#R4Today comes live today from Kyiv with @annaefoster presenting there and @JustinOnWeb in London.
— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) April 25, 2025
The city’s mayor - Vitali Klitschko – tells us Ukraine might need to temporarily cede territory to Russia to achieve peace.
Listen live @BBCRadio4 and @BBCSounds.
Той говори часове след руската ракетно-дронна атака срещу Киев, при която загинаха 12 души, а над 80 бяха ранени.
Това беше едно от най-смъртоносните руски нападения срещу украинската столица от месеци насам.
Руският президент Владимир Путин започна пълномащабна инвазия в Украйна през 2022 г. В момента Москва контролира около 20% от украинската територия.
Кличко отбеляза, че е „отговорен за столицата на Украйна“, определяйки я като „сърцето“ на разкъсваната от война страна.
Той заяви, че президентът Володимир Зеленски може да бъде принуден да вземе „болезнено решение“, за да постигне мир.
Сега кметът на Киев е един от най-висшите украински политици, които публично посочват, че страната му може да се наложи да се откаже от територия, макар и временно.
На въпроса дали Зеленски е обсъждал с него някакви подробности за възможното споразумение, Кличко отговори откровено: „Не“.
"Президентът Зеленски го прави сам. Това не е моя функция", добави той.
Кличко и Зеленски са политически опоненти. Кметът неведнъж е обвинявал президента и неговия екип, че се опитват да подкопаят авторитета му.
Позовавайки се на много публичната разправия между Зеленски и Тръмп в Белия дом през февруари, кметът предположи, че ключовите въпроси между висшите политици би било по-добре да се обсъждат „без видеокамери“.
По-рано тази седмица Тръмп обвини украинския си колега, че пречи на мирните преговори, след като Зеленски отново отказа да признае руския контрол над Крим - южния украински полуостров, незаконно анексиран от Москва през 2014 г.
Тръмп заяви, че Крим „е загубен преди години“ и в момента „дори не е предмет на обсъждане“.
Но Зеленски посочи „декларацията за Крим“ от 2018 г. на тогавашния държавен секретар на Тръмп Майк Помпео, в която се казва, че САЩ „отхвърлят опита за анексиране от страна на Русия“.
През последните седмици Украйна и нейните европейски съюзници изразиха тревога от това, което мнозина на континента виждат като затопляне на отношенията на Тръмп с Русия на Владимир Путин.