ЕС планира да увеличи петократно финансовата си подкрепа за африканската военна мисия в Мозамбик, разкрива вътрешен документ на съюза, видян от Ройтерс. Целта на инициативата е да помогне на страната да се справи със засилващите се ислямистки атаки. Те са пряко насочени срещу важни газови проекти, чиято цел е да помогнат на Стария континент да се отърве от зависимостта си от руските газови доставки.

Енергийната криза, породена от руската инвазия в Украйна, даде стимул на европейските компании да погледнат по-сериозно към богатия на газ северен бряг на Мозамбик. Там се планира изграждането на голям терминал за втечнен газ, но именно там, в провинция Кабо Делгадо от 2017 г. насам действат бойци, свързани с Ислямска държава и застрашават газовите проекти, оценявани на милиарди долари.

„Газпром“: Цените на природния газ ще се повишат още преди зимата

Европейският план има за цел освен това да контрира руското и китайското влияние в региона, три години след като частната руска паравоенна организация „Вагнер“ изтегли хората си от Мозамбик след серия поражения от местните ислямисти, както и да насърчи местните власти повече да не търсят помощ от Русия или Китай. 

Междувременно положението в Кабо Делгадо беше удържано под контрол благодарение на намесата на африканска военна мисия и на войски от Руанда, които съумяха да прекратят настъплението на ислямистите и донякъде да ги отблъснат. Но според европейския документ с дата 10 август "ситуацията остава много нестабилна и атаките с нисък интензитет продържават в различни райони".

В документа се посочва, че Европейската служба за външно действие (EEAS) предлага отпускането на 15 милиона евро за африканската мисия в Мозамбик до 2024 г., а в близките месеци се очаква да бъде предложена помощ и на руандийската мисия. Решение по въпроса се очаква на среща на военни експерти на ЕС, предвидена за 25 август.

Френският енергиен гигант "Тотал" (Total) стои начело на международен консорциум за добив на газ край бреговете на северен Мозамбик и за построяването на терминала за втечнен газ, откъдето танкерите да го превозват до Европа и Азия.

Цените на електроенергията в Европа растат със задълбочаването на енергийната криза

Мозамбик разполага с третите най-големи запаси на природен газ в Африка след Нигерия и Алжир. ЕС се опасява, че без подкрепа за военните мисии, страната отново може да загуби контрол върху богатите на газ северни територии. През последните месеци ислямистите засилиха атаките в региона.

Европейската подкрепа засега се предвижда да бъде ограничена до "оборудване с несмъртоносен характер" като радари, детектори за мини, лодки и медицинско оборудване, се посочва в документа, макар и от африканската мисия да твърдят, че се нуждаят от истински оръжия.

Въпреки забавянията, причинени от бойните действия в района "Тотал" планира да започне добива на газ през 2024 г. Запасите в региона се оценяват на трилиони кубически метри газ, което е много над годишния внос от Русия.

Италианската енергийна компания "Ени" (ENI) се надява да започне доставки на газ за Европа от съседно газово поле още тази година с помощта на плаващ терминал за втечнен газ, който обаче има ограничен капацитет. Активност в Мозамбик имат и други големи световни компании, като например американския гигант "ЕксънМобил" (ExxonMobil).
БТА