/ Gettyimages
Европейският съюз обеща да приеме 34 000 мигранти директно от Близкия изток и Африка, съобщи европейският комисар Димитрис Аврамопулос.

Страните от ЕС предлагат да приемат 25 000 мигранти

Досега 16 държави са предложили да настанят на своя територия бежанци, за да бъде изпълнена целта на Европейската комисия, обявена през септември, за приема на най-малко 50 000 души през следващите две години.

Мигранти твърдят, че са „бити като кучета“ в България, Хърватия и Унгария

Аврамопулос приветства ангажимента на страните и призова другите членки да последват техния пример. Целта на директния прием на мигранти е да откаже предприемането на опасното пътуване с лодки през Средиземно море, вследствие на което хиляди души загиват всяка година.

Юнкер критикува държавите от ЕС, не развързват кесиите за Африка

Еврокомисарят предупреди също, че е възможно въвеждането на правни мерки срещу три държави от съюза, ако те продължат да отказват прием на бежанци от Гърция и Италия в рамките на квотната система. „Надявам се, че Полша, Унгария и Чехия ще се възползват от тази възможност, за да – нека кажем така, преразгледат позицията си и да започнат да преместват бежанци“, каза Аврамопулос.

България ще даде половин милион евро на Африка в знак на солидарност

Той допълни, че ако нищо не се промени в политиката на тези държави, „комисията има властта да отведе нещата една крачка по-напред“. По думите му изпълнението на квотната система, според която всяка държава членка трябва да приеме определен брой мигранти, се е ускорило, като за преселване в Гърция са останали само 750 души, а в Италия – 3100 души. Досега по схемата в държави от ЕС са настанени 31 000 души от първоначално планирани 160 000.

Австрийски министър: Нови миграционни маршрути се появяват на Балканите

Изказването на еврокомисаря идва ден, след като ООН разкритикува сътрудничеството на блока с либийските власти, на които помага за прихващането на мигрантски лодки и възпрепятстването им да продължат пътя към Европа през Средиземно море. Според върховния комисар на ООН по правата на човека Зеид Раад ал Хюсеин тази политика на Брюксел е „нехуманна“ спрямо мигрантите, задържани в Либия.
БГНЕС