България стана член на Контактната група за Либия
България стана член на Контактната група за Либия / снимка: Reuters

На провеждащата се среща на Контактната група за Либия в столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби, България беше приета за неин член, съобщи пресцентърът на МВнР.

"Трябва да подкрепим Либия, която иска да бъде нова държава и да не бъде разделяна, както се опитва да направи полковник Кадафи. Той се стреми да противопоставя западната на източната част, хора срещу хора", заяви в изказването си Николай Младенов.

В рамките на форума българският външен министър разговаря и с председателя на либийския Преходен национален съвет в Бенгази Махмуд Джибрил. България ще възстанови до дни работата на консулството в Бенгази, заяви Николай Младенов на срещата си с Джибрил. Либийската страна помоли за помощ от страна на България преди всичко с лекарства и медицински специалисти за пострадалите във военните действия.

Министър Младенов и Махмуд Джибрил обсъдиха и други възможни сфери на сътрудничество. Либийският Преходен национален съвет благодари на България за оказаната до момента подкрепа.

Контактната група за Либия обеща да помогне на либийската опозиция с повече от 1,3 милиарда долара, предаде ДПА. На третото заседание в Абу Даби домакините от Обединените арабски емирства заявиха, че техният принос ще отиде направо за Преходния национален съвет (ПНС), докато САЩ и Италия казаха, че помощта им ще отиде за хуманитарни организации. След срещата държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви, че Вашингтон признава ПНС като свой "легитимен партньор".

Франция обеща 400 милиона долара, други донори като Кувейт се включиха със 180 милиона долара, а Турция - със 100 милиона.

Австрия се присъедини към страните, които признаха ПНС, предаде телевизия Ал Арабия. Бунтовническото правителство е признато вече от Франция, Испания, Катар, Италия.

Контактната група обсъждаше по какъв начин да се осигурят директни плащания на бунтовниците, но заяви, че не е успяла да вземе решение за размразяване на активите, контролирани доскоро от Кадафи и от членове на режима. Това може да стане единствено с резолюция на Съвета за сигурност на ООН, така че парите да бъдат използвани за благото на либийския народ, каза външният министър на ОАЕ шейх Абдула бин Саид ал Нахан

В посланието си до заседанието на групата генералният секретар на ООН Бан Ки-мун каза, че се страхува от увеличаване на цивилните жертви на конфликта, допълва БТА. Явно няма бързо решение и проблемът няма скоро да изчезне, заяви той.

На 15 юни Съветът за сигурност ще се срещне с делегация на Африканския съюз, за да обсъди пътната карта за Либия.

Следващото заседание на Контактната група ще бъде през юли в Турция.