Орбан
Орбан / БТА / АП

18 държави от ЕС, сред които Германия и Франция, призоваха Европейската комисия да накаже Будапеща за приемането на закон, с който на практика се забранява гей прайдът - парадът на ЛГБТ хората.

„Споделяме загрижеността на Европейската комисия в това отношение и я призоваваме бързо да приложи пълния набор от правни инструменти, с които разполага, ако тези стъпки не бъдат преразгледани по подходящ начин [от Унгария]“, се казва в изявлението.

Освен от Германия и Франция, изявлението беше подписано от Австрия, Белгия, Чешката република, Дания, Естония, Латвия, Литва, Финландия, Испания, Нидерландия, Ирландия, Испания, Португалия, Словения, Швеция и Люксембург, съобщава Би Би Си.

Какво може да бъде наказанието, авторите на изявлението не уточняват. Министрите по европейските въпроси на ЕС обсъдиха във вторник в Брюксел спазването на нормите на ЕС от страна на Унгария и според много дипломати и политици теоретично Унгария трябва да бъде лишена от правото си на глас в ЕС, но на практика това все още е малко вероятно.

Европейската комисия и повечето страни от ЕС отдавна обвиняват правителството на Виктор Орбан и неговата партия Фидес в нарушаване на върховенството на закона (заради което Европейската комисия замрази милиарди евро от общата каса на ЕС за Будапеща), в опити за саботиране на общоевропейските политики спрямо Русия и Украйна и в нарушаване на правата на малцинствата.

През март унгарският парламент, в който Фидес с малката си сателитна партия има повече от две трети от гласовете, прие закон, който позволява налагането на глоби на организаторите на ЛГБТ шествия.

През 2021 г. унгарският парламент измени закона за закрила на детето по руски образец, за да забрани „ЛГБТ пропагандата“ в присъствието на деца, а сега депутатите приеха закон за публичните прояви, който се позовава на тази разпоредба от закона за закрила на детето.

„Силно сме обезпокоени от тези действия, които са в разрез с основните ценности на човешкото достойнство, свободата, равенството и зачитането на правата на човека“, се казва в изявление на 17-те държави от ЕС.

Във вторник министрите на европейските въпроси обсъдиха унгарския въпрос в рамките на подготовката за следващата среща на върха на ЕС.

„Изминаха седем години и седем изслушвания и ние се намираме на кръстопът“, заяви предния ден шведският министър по европейските въпроси Джесика Розенкранц пред „Политико“: „Освен ако Унгария не демонстрира напълно нов подход на утрешната среща /27 май – бел. БГНЕС/, вече не виждам смисъл от тези изслушвания. Крайно време е сериозно да се обмислят следващите стъпки.“

Според Ройтерс Унгария, представлявана от министъра по въпросите на ЕС Янош Боки, не е демонстрирала нов подход.

„В Унгария няма забрана на прайда!“, заяви Бока преди срещата в Брюксел.

Противниците на унгарските власти казват, че това е казуистика и просто не е вярно.

Самият Виктор Орбан заяви, че организаторите на ежегодния парад на гордостта в Будапеща сега може дори да не се опитат да го проведат отново.

Много европейски политици и дипломати твърдят, че Унгария е трябвало да бъде лишена от правото си на глас в ЕС. В Хартата на ЕС има такова наказание, но процедурата за налагането му е такава, че е изключително трудно да се приложи на практика.

На първия етап от тази процедура страните от ЕС трябва да решат с мнозинство от 4/5, че Унгария наистина нарушава основните правила на съюза. Събирането на гласовете на 21 от 27-те държави в случая с Унгария вероятно няма да е проблем.

Но на следващия етап всички останали 26 членове на ЕС трябва да гласуват в подкрепа на отнемането на гласа на страната - а това е изключително трудно да се постигне. Унгария вероятно ще бъде подкрепена поне от сегашното словашко правителство - и това ще бъде достатъчно.

В момента, според анонимни събеседници на „Политико“ в структурите на ЕС, 19 страни от съюза са за даване на зелена светлина на процедурата по отнемане на гласа.

Като цяло, както многобройни издания писаха многократно по време на войната в Украйна, в ЕС расте раздразнението от поведението на Орбан.

„Когато имаш екзистенциална заплаха на границите си, колко дълго можеш да я търпиш“, цитира „Политико“ анонимен събеседник от структурите на ЕС.