Общо 17 документа бяха подписани тази вечер в Анкара след съвместното заседание на правителствата на България и Турция. Основният политически документ, подписан от премиерите Бойко Борисов и Реджеп Тайип Ердоган, е Съвместна политическа
декларация за учредяване на Съвет за сътрудничество на високо ниво между България и Турция.
В рамките на визитата беше подписана Съвместна декларация за ускоряване на изграждането на междусистемната газова връзка между България и Турция. Документът подписаха зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и Зафер Чаглаян, министър на икономиката.
Бойко Борисов каза, че има политическа воля за изграждането на интерконекторната връзка за природния газ. Надявам се новият министър Добрев в рамките на два месеца - до май, да направи така, че да сме готови с проекта и нещата да тръгнат, каза Борисов. Благодарение на личния жест на Реджеп Ердоган този въпрос беше решен, подчерта българският премиер. Политическата тема на деня е изграждането на тази интерконекторна връзка и тя нямаше да бъде решена без намесата на Реджеп Ердоган, заяви още веднъж Бойко Борисов. Той каза, че България е готова с трасето и с финансирането и е най-добре проектът да се движи от двете държавни фирми. Това са „Булгаргаз” и „Боташ”.
Турският премиер посочи, че проблемът с доставките на природен газ в България ще бъде решен. Като съседна страна искаме веднага да се притечем на помощ, подчерта той. Днес, в двустранните разговори се разбрахме да направим необходимото в инфраструктурата за тази връзка и България да не изживява повече притеснения, свързани с доставките на природен газ, каза премиерът на Турция.
През май ще има тристранна среща между на премиерите на България, Турция и Катар, на която ще се обсъжда изграждането на инфраструктурни проекти в България, каза Ердоган. Борисов уточни, че премиерите на Катар и на Турция са лични приятели и благодарение на това ще има такава среща.
Днес е било обсъждано построяването на четирилентов път, който да свързва Истанбул с Варна и Бургас, както и пускането на бързи кораби тип „Комета” от Бургас до Истанбул, информираха двамата премиери. Споразуменията, договорите и протоколите, които бяха подписани в турската столица, са в областите на икономиката, съобщенията, търговията, сигурността, дипломацията, културата и връзките между медиите.
Следващото съвместно заседание на двете правителства ще бъде догодина в България, съобщи премиерът на Турция. Той посочи, че България е най-важният търговски партньор за Турция на Балканите. Ердоган добави, че двете страни трябва да решат проблемите с наводненията, причинявани от реките Арда, Тунджа и Марица. Те причиняват икономически щети, а понякога има и човешки жертви, каза Ердоган.
Премиерът на Турция подчерта голямото значение на решението за изграждане на културни центрове на България и Турция, съответно в Истанбул и в София. Културното наследство трябва да поддържа и да се реставрира, то ще сближи още повече двете страни, каза Ердоган. /БТА