22 март отбелязваме като Световен ден на водата. Тази година проявата преминава под мотото „Чиста вода за здравословен свят". Целта е да се повиши общественото съзнание и култура, за да се ускори изпълнението на една от целите на развитието за този век - намаляване наполовина на броя на хората без достъп до чиста вода и канализация до 2015 г.
Близо 2,5 млрд. души на планетата живеят при невъзможни санитарни условия, без канализация. Близо 900 000 млн. души, повечето от които живеят в Африка, са лишени от достъп до безопасна питейна вода. Около 1,5 млн. деца до петгодишна възраст ежегодно умират от болести, предавани чрез мръсна вода. Това е част от обръщение на Ирина Бокова, председател на ЮНЕСКО, по повод Световния ден на водата - 22 март.
Учени, политици, държавници, природозащитници и граждански общества зоват хората да се обърнат с лице към придобиващия все по големи размери проблем - чистата питейна вода. Проблемът е тежък, но не и нерешим, е общото становище, зад което застават те. Учените твърдят, че ако се използват модерни технологии, разходите на вода в бита могат да се намалят с 1/3, в селското стопанство - наполовина, а в индустрията - с цели 90%.
Инициативата за отбелязването на Световния ден на водата се заражда през 1992 г. на Конференцията на Организацията на обединените нации „Екология и развитие", проведена в Рио де Женейро. Денят се отбелязва официално от 1993 г., като ежегодно се организират прояви в цял свят, посветени на водата. Това е един от начините да се привлече вниманието на световната общественост върху важността от наличието на прясна вода и целесъобразното използване на източниците.
София отбеляза този ден със специална програма. И тази година сдружение "Аз обичам водата" и общинската администрация организираха "аква празник" в столицата. В България Денят на водата беше отбелязан за пръв път миналата година. По света обаче това отдавна е практика, а в някои европейски столици подготовката започва още от месец декември.