Нов античен храм в северната част на скалния град Перперикон разкриха археолози в последните дни от разкопките за тази година. Това съобщи на пресконференция ръководителя на археологическия обект проф. Николай Овчаров.
Два подвижни олтара и керамична пластика са намерили археолозите, върху които наред с езическите знаци, ясно са очертани и кръстове. Това кара професор Овчаров да датира разкопките към края на 4-ти и началото на 5-ти век, на границата между езичество и християнство. Става дума за времето на кръстителя на Перперикон Никета Ремисиански, уточни археологът.
На повърхността на олтарите е разчетен надписът „Александър", което предполага, че това е притежателят им. Върху олтарите са пренасяни различни жертвоприношения в езическата епоха. След приемането на християнството върху тях са врязани доста грубо християнски кръстове. Очевидно става дума, че тези езически олтари по някакъв начин са били „осквернени" при приемането на християнството, коментира Овчаров. По думите му така новите християни по онова време са искали всякакъв спомен от езичеството да бъде заличен.
Освен олтарите археолозите са намерили и керамични части от християнски богослужебен съд - дискус, използван при литургиите. Той е в стила на художествената римска керамика. На дъното му е изобразен и християнски кръст. Датировката на дискуса е от самия край на 4-ти и началото на 5-ти век. Мястото на изработката му е Северна Африка. Това пряко се свързва с приемането на християнството - става дума за годините 393-398-ма - времето на мисията на епископ Никета Ремисиански, каза още Овчаров.