101650
Мечът и пръстенът на хан Кубрат пристигнаха у нас
Два от най-емблематичните предмети за хан Кубрат - мечът и пръстенът с монограм, пристигнаха в България. Те се съхраняват в Ермитажа в Санкт Петербург, но сега са временно експонирани в Националната художествена галерия. Изложбата ще бъде отворена за посетители в 16.00 ч. в петък.
"Благодаря, че след като възложих на министъра на културата, говорих и с президента Путин, когато бях там, българите имат възможност да видят пръстена и меча на хан Кубрат", допълни още той.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов и генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле разгледаха изложбата "Мечът на хан Кубрат" в Националната художествена галерия. Борисов запозна Азуле с част от историята на меча и пръстена на хан Кубрат. По думите му в меча на хан Кубрат се съчетават красота и огнен дух, а в онзи исторически момент, е бил "инструмент за решаване на международните отношения". Една нация има сила, когато духът и огненият меч се кръстосат, каза още той. Красотата на меча се е запазила по-добре от силата му, посочи Азуле.
По думите на Борисов с "Ермитажа" ще бъде обсъдена възможността за отливка на меча, за да може страната ни да го подарява на хора, отличени в областта на културата и образованието. "Надявам се на вашето разрешение, ще бъдем щастливи и ще го приемем като знак на приятелство", обърна се премиерът към заместник-директора на Държавния Ермитаж проф. Георги Вилинбахов.
Премиерът Борисов напомни за делото на хан Кубрат и за смисъла на снопа, завещан от него, символизиращ съединението. Това е единственият изход на една нация да бъде успешна, подчерта Борисов и напомни, че Българското председателство на Съвета на ЕС също е преминало под мотото "Съединението прави силата".
В галерията е представен и пръстенът на хан Кубрат с монограм. Пръстенът и мечът са част от съкровище, открито през 1912 г. край с. Малая Перешчепина, на брега на р. Ворскла в околностите на днешния град Полтава, Украйна.
Цялата находка се състои от около 800 златни и сребърни предмети. През 1984 г. германският археолог проф. Йоахим Вернер предизвиква истинска революция в науката, определяйки ги като собственост на българския владетел хан Кубрат.
Премиерът Борисов разгледа и изложения в галерията портрет на княз Александър I Батенберг, който, заедно с други ценни предмети, принадлежащи на княза, българската държава откупи на търг във Виена.
пресцентър, Министерски съвет
пресцентър, Министерски съвет
пресцентър, Министерски съвет
пресцентър, Министерски съвет
пресцентър, Министерски съвет
БГНЕС
пресцентър, Министерски съвет