139 години от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета
139 години от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета / netinfo

Връх Бузлуджа да се преименува на връх Хаджи Димитър и това да стане инициатива за отбелязване на 140-та годишнина от подвига на войводата и неговите четници. Тази идея обяви пред паметника на Хаджи Димитър на връх Бузлуджа Николай Александров, председател на казанлъшката организация на СДС и председател на Организационния комитет за всенародните чествания “Бузлуджанска епопея 1863 година”.

През тази година честванията пред паметника на войводата от Сливен бяха юбилейни, навършиха се десет години от тяхното възобновяване.

Да почетат паметта на героите на лобното място на Хаджи Димитър дойдоха депутатите Иван Гороломов и Атанас Щерев, представители на политическите сили от различни краища на страната, областната управа в Стара Загора, кметове на населени места, стотици граждани.

Всенародните чествания се провеждат под патронажа на председателя на Народното събрание. За десетата годишнина от тяхното възстановяване нито един представител на Председателство на парламента не присъства на честванията. Панихида за загиналите отслужи и Старозагорският владика Галактион, в съслужие с казанлъшки духовници. В словото си той призова “да се отстоява българщината с родолюбиво християнско съзнание”.

За първи път организирани чествания на паметта на войводата Хаджи Димитър и неговите четници на лобното им място са организирани на 19 юни 1883 година, когато водени от свещеник Иван Стоянов група ученици и учители от Казанлък и село Крън полагат венци и цветя на техните лобни места.

С особена тържественост подвигът на героите се отбелязва през 1898 година, когато по инициатива на Старозагорския митрополит Методи Кусевич костите на загиналите са опети в църква в Крън и на 19 юли същата година тленните останки на четниците са изнесени на Бузлуджа и положени в изградените две специални гробници. На тогавашните внушителни тържества присъстват четниците Христо Макенодски със знамето на Стефан Караджа, войводите Панайот Хитов и Филип Тотьо, поборници и опълченци. Тогава е бил положен и основният камък за градеж на паметник на Хаджи Димитър, който обаче така и не е бил издигнат.

Сегашният паметник, пред който всяка година идват на поклонение стотици българи, е издигнат през 1961 година от професор Любен Димитров и архитект Петко Цветков. В съседство с паметника са и 28 каменни къса, на които са изваяни имената на участниците, загинали в битката под върха.

Други новини от Стара Загора