1 лев е вече потребителската такса за ден болничен престой, вместо досегашните 5, 80 лева. Това става ясно от постановление от 16 април за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2025 г. Решението е обнародвано в Държавен вестник. 

Припомняме, че здравноосигурените пациенти у нас дължат така наречената „потребителска такса“ за всяко посещение при лекар. Потребителската такса е 2, 90 лева, а пенсионерите заплащат 1 лев. Информацията важи за всички лечебни и здравни заведения на територията на страната, независимо дали са частни, държавни, общински или със смесена собственост. 

„Потребителска такса“ се дължи от пациентите за всяко посещение при личния лекар, лекаря от специализираната извънболнична медицинска помощ или зъболекаря, както и за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни за година.

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения, казаха за БТА д-р Васислав Петров, председател на Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници.

Не мога да разбера защо има такова решение, то не е обсъждано със сдружението, не знам какво е породило нуждата от това решение, каза д-р Петров, уточнявайки, че изразява личното си мнение. Той посочи, че наскоро е обсъждано, че тази такса не е променяна от 2012 г. За нас е изненада това решение, допълни д-р Петров. Болниците ще претърпят загуби, това беше един от начините ни за приходи, но сега приходите от таксата ще намалеят пет пъти, каза още д-р Петров.  

Ние сме поставени пред свършен факт, каза д-р Тотев. По думите му представителите на болниците са изумени защо намаляването на тази такса се отнася само за болниците, а не и за извънболничната помощ. Защо рестрикциите са само по отношение на болниците, попита още той. По думите му заради намаляването на тази такса, някой друг трябва да поеме тежестта. Д-р Тотев посочи и други проблеми, свързани с това, че стойностите на клиничните пътеки не са повишени, надлимитната дейност не е напълно платена от Националната здравноосигурителна каса, а за тази година, по думите му, не се знае какво ще се случи с изплащането ѝ. Вероятно накрая ще се самозакрият някои общински болници, каза още той.

Всичко за потребителските такси и кой е освободен от тях четете тук.