Китайски учени са разработили робот с изкуствен интелект (ИИ), способен да изпълнява човешки задачи в земеделието, предаде Синхуа.
Бионичната ръка на робота ръка умело се провира между доматени растения, а 3D зрението сканира околната среда. Спирайки се на някой цвят, сензорите на върховете на пръстите оценяват вискозитета на прашеца, докато алгоритмите обработват данните за милисекунди.
След като бъдат потвърдени подходящите условия, високочестотни вибрации разпръскват прашеца, поставяйки го точно върху съседните цветове и завършвайки изкуственото опрашване със забележителна точност.
Роботът след това се придвижва самостоятелно до следващото растение, като избягва препятствията с ниво на осъзнаване, подобно на човешкото.
Интелигентната селскостопанска машина е разработен от изследователи от университета "Фудан".
Роботът разчита на множество модерни технологии като възприемане с 3D зрение, автономна навигация, вземане на решения в облак и дълбоко обучение с изкуствен интелект.
Безпроблемното му функциониране е резултат от четиригодишна разработка и четири поколения прототипи.
Многофункционалният робот се справя с целия процес на отглеждане на домати, включително опрашване, подрязване на листата, подреждане и прибиране на реколтата. За разлика от предишните еднофункционални устройства, тази "мислеща" машина може да симулира човешкото възприятие, вземане на решения и изпълнение на задачи.
Роботът поддържа над 90 процента успеваемост на опрашване дори в трудни природни условия, отбелязват разработчиците му. Понастоящем моделът е подложен на полеви тестове и демонстрира забележителна ефективност. Според учените един робот може да замени шестима работници, като тази комбинация от производителност и достъпност предизвиква голям интерес в индустрията.