/ iStock/Getty Images

Изследователи от университета в Пусан, Южна Корея, установиха, че при хората, които редовно пият алкохол, вероятността да страдат от андрогенна алопеция е 1,4 пъти по-голяма, съобщи „Дейли мейл“.

Заболяването е най-разпространената форма на косопад, която засяга милиони мъже и жени по света. Предишни проучвания сочат, че състоянието се дължи предимно на генетични и хормонални фактори.

Новото изследване доказва, че факторите, свързани с начина на живот, също могат да допринесат за това. „При хората, които консумират алкохол, вероятността да имат андрогенна алопеция е малко по-голяма в сравнение с тези, които не пият алкохол“, каза професор Юн Хак Ким, който ръководи проучването. 

Резултатите от проучването сочат, че вероятността пиещите да бъдат диагностицирани с косопад е 1,4 пъти по-голяма, отколкото при непиещите. Въпреки че изследователите не са проучили причината за тази връзка, те смятат, че тя може да се дължи на ацеталдехида - страничен продукт на алкохола, причиняващ махмурлук.

„Една от хипотезите е, че ацеталдехидът може да повлияе на имунната среда на скалпа“, обясняват учените в изявление. „Този механизъм обаче остава спекулативен“. Изследователите се надяват, че получените резултати ще насърчат по-нататъшни проучвания на връзката между консумацията на алкохол и косопада.

„Надяваме се, че това проучване проправя пътя към усъвършенствани и персонализирани лечения за подобряване на здравето на косата“, добави професор Ким.

Въпреки че косопадът е нещо, за което много мъже се притесняват, той всъщност има няколко предимства. Проучванията показват, че оплешивяването при мъжете се възприема като незаплашителна форма на социална доминация. Плешивите мъже също така се смятат за по-социално зрели, интелигентни, образовани и честни в сравнение с мъжете, които имат гъста коса.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

 

Анна Владимирова/БТА