/ iStock/Getty Images
Две трети от любовните връзки възникват между приятели, сочат данните от проучване на канадски учени, цитирано от изданието "Дейли мейл".

Изследването развенчава мита за любовта от пръв поглед, която е любим сюжет на огромна част от филмите.

Почти 1900 студенти и възрастни доброволци са участвали в проучването, проведено от специалисти от университета на Виктория, провинция Британска Колумбия, Канада. 68% от тях са категорични, че настоящата или последната им романтична връзка е започнала като приятелство. Искрите на любовта припламват, след като вече съществува приятелство.

Данните леко се различават според пола, нивото на образование или етноса, обясняват експертите. Най-често приятелството прераства в любовни отношения при младите хора, които са навършили 20 години, както и при еднополовите двойки. Това се наблюдава при 85% от романтичните двойки в тези две групи.

При студентите приятелските отношения продължават около 2 години, преди да прераснат в любовна връзка. Огромна част от участниците в изследването съобщават, че не са започнали приятелството с романтични намерения или заради привличане.

47,4% от студентите признават, че предпочитат първо да установят приятелството, което по-късно да премине в романтична връзка. Участниците в допитването пренебрегват другите възможности да срещнат своята половинка - например на партита или при онлайн запознанство.

Мозъкът, а не сърцето ни кара да се влюбваме

Авторът на проучването професор Дану Антъни Стинсън, която е преподавател по психология във университета на Виктория, се надява, че то ще накара хората да преразгледат предубежденията си за любовта и приятелството. "Нашите изследвания показват, че връзките между приятелството и романтиката са размити.

Според мен това ни принуждава да преосмислим предположения за това какво прави доброто приятелство, но и какво стои зад добрите романтични отношения", казва тя.

Данните от проучването са публикувани в изданието "Соушъл сайколъджи енд пърсънелити сайънс".
БТА