1176 г. в битката при Мариокефалон Византия губи надеждите се за отвоюване на Мала Азия от турците. Сражението бележи края на злощастния военен поход срещу Иконийския султанат, както и залеза в управлението за един от най-успешните византийски императори - Мануил I Комнин.
След битката Византия губи геополитическата инициатива в борбата си срещу нахлуването на турците и окончателно се прощава с надеждите да възстанови имперската власт в бившите си анатолийски провинции. Загубата в битката е конкретният повод за организирането на Третия кръстоносен поход, целящ отвоюването на сухопътните коридори за достъп на поклониците до Светия гроб.
Битката слага символичното начало на окончателната гибел на Византия. Като следствие от поражението на Византия избухват народоосвободителни движения на Балканите като въстанието на Асен и Петър, което съвпада с окончателните действия на сръбска съпротива срещу византийската власт, довела до провъзгласяването независимостта на първата сръбска държава в историята - Рашка (през 1180 г).
1598 г. холандски моряци завладяват остров Мавриций. Всъщност още през 1507 г. островът е открит първо от португалски мореплаватели, като никога преди това не е бил населен с хора.
Островът остава холандско владение до 1710 г., през 1715 г. в територията проникват французите. През 18 в. островът се превръща във френска колония, а стотина години по-късно става английска колония. През 1968 г. островът станал с независим статут на кралство, а през 1992 г. - на република.
1787 г. във Филаделфия (Пенсилвания) е подписана конституцията на САЩ. През май с.г. във Филаделфия е свикан Конституционен конвент, който трябвало да изработи конституцията на новообразувалата се държава. Конституцията е официално приета през септември, а е обнародвана две години по-късно (през 1789 г.).
Скоро след приемането си, конституцията търпи първите си промени, за да се отрази желанието на голяма група от политическия елит да се намалят правомощията на федералната власт. Нуждата от твърди гаранции срещу евентуална злоупотреба с федералната власт е била изключително важна за съхраняване на съюза, тъй като по това време се вихрели антифедералистки чувства.
Първите десет допълнения касаят правата на гражданите и отделните щати; автор на Закона за правата става Джеймс Мадисън. Той черпи идеи от няколко съществуващи документа и отразява горчивия опит от британското управление в колониите, довело до революционната война за независимост.
1789 г. английският астроном Уилям Хершел открива Мимас - естествен спътник на Сатурн. По диаметър Мимас е 20-тия най-голям спътник в Слънчевата система.
Най-голямата забележителност на спътника е големият кратер Хершел с размери от 130 км в диаметър или почти 1/3 от диаметъра на Мимас. Ако Мимас беше с размерите на Земята, то кратерът би бил над 4000 км в диаметър или голям колкото Канада.
Спътникът носи името на един от 150-те гиганти със змеевидна опашка от древногръцката митология Мимас, син на Уран и на Гея. Като алтернатива се използва означението Сатурн 1.
Любопитен факт е, че Мимас и имената на останалите тогава известни седем спътника на Сатурн са предложени от сина на Уилям Хершел - Джон Хершел през 1847 г. в неговата публикация „Резултати от астрономически наблюдения на Нос добра надежда”.
1871 г. открит е 13 700 м жп тунел Мон Сени в Алпите, който свързва Франция и Италия. Тунелът е познат и с името Фрежюс.
Изграждането му започва през август 1857 г. от страна на италианския град Бардонекия, а през декември и откъм френската община Модан. Срокът за изграждането, ръководено от Жермен Сомелие, е 25 години, но той е съкратен чувствително с появата на технически нововъведения като пневматичните пробивни машини, електрическото запалване на взривните заряди и появата на динамита, създаден от Алфред Нобел през 1866 г. и патентован на следващата година.
На 26 декември 1870 г. френските и италианските работници си стискат ръцете на дълбочина 2135 м, като разминаването в двете прокопавани галерии е в рамките на 40 см хоризонтално и 60 см по вертикала.
Първоначалната дължина на тунела е 12,8 км, като през 1881 г. е удължен от френска страна. 11 години след тунела Мон Сени е открит и Готардският жп тунел (15 км) в Швейцария, а през 1906 г. е завършена и първата тръба на Симплонския тунел между Швейцария и Италия (19,7 км). В периода 1974-1980 пък по трасето на жп тунела Мон Сени е прокопан и 13-километров тунел за автомобили.
1988 г. състои се церемонията по откриване на 24-те Летни олимпийски игри в Сеул, Южна Корея. Градът е избран за домакин от Международния олимпийски комитет по време на среща в Баден-Баден на 30 септември 1981 г. Тогава Сеул печели срещу японския град Нагоя.
Игрите бележат края на бойкотите - след Летните олимпийски игри през 1980 г. в Москва и през 1984 г. в Лос Анджелис. Участват 8391 атлета от 159 страни. Сред отличните спортисти са Кристин Ото, спечелила шест златни медала в плуването, Мат Бионди, с пет златни и общо седем медала от плуването, и лекоатлетката Флорънс Грифит-Джойнър с три златни медала. Това е последната Олимпиада, на която участват държавите СССР и Източна Германия (ГДР).
Любопитен факт е, че идеята за провеждане на олимпийски игри в Южна Корея съществува от края на 70-те години. Първите големи международни спортни състезания в страната са Световното първенство по стрелба през 1978 г. и Световното първенство по баскетбол за жени през 1989 г. След успешното провеждане на световното първенство по стрелба президентът на южнокорейската федерация по стрелба е избран за президент на южнокорейския олимпийски комитет и за председател на южнокорейската асоциация по аматьорски спортове. Той поръчва проучване относно способността на Сеул да проведе олимпийски игри.
На 8 октомври 1979 г. президентът Парк Чунг Хее обявява кандидатурите за домакинство на Летните олимпийски игри през 1988 г. и на Азиатските игри през 1986 г. На 27 ноември 1980 г. е обявено, че Сеул няма финансовите възможности да организира олимпиадата. С подкрепата на президента олимпийският комитет все пак депозира кандидатурата в Международния олимпийски комитет.
Най-много медали печели СССР - 132, от които 55 златни, 31 сребърни и 46 бронзови. ГДР е на второ място със 102 медала - 37 златни, 35 сребърни и 30 бронзови. България печели рекордните 10 златни медала (нарежда се на 7-о място в крайното класирани). Страната ни печели още 12 сребърни и 13 бронзови - общо 35 медала.

35 минути
Затварят участък от пътя София–Бургас в Айтос до 21 юни
От 13 ч. днес – 14 май, до 21 юни ще бъде ограничено движението на моторните превозни средства ...
49 минути
Министерският съвет ще обсъди доклад за състоянието на администрацията през 2024 г.
Министерският съвет ще обсъди доклад за състоянието на администрацията през 2024 г. ...
1 час
Ограничават движението по магистрала „Хемус“
На 14 и 15 май, от 8 ч. до 17 ч. движението в участъка от 384-ти до 386-ти км на АМ „Хемус“ в посока ...
1 час
Желязков ще отчете изпълнението на управленската програма на правителството
Министър-председателят Росен Желязков и тримата вицепремиери Томислав Дончев, Атанас ...
1 час
Уникална творба в България: Първият и единствен в света Паметник на Завистта (СНИМКИ)
Първият и единствен в света Паметник на Завистта - Българският Икар краси Хасково. ...
7 часа
Моделът Златка Димитрова грабна победата в звездния финал в Hell’s Kitchen
Новият звезден шампион в Hell’s Kitchen вече е ясен. Моделът Златка Димитрова победи лъчезарния ...
9 часа
Доналд Тръмп обяви, че отменя санкциите срещу Сирия
Американският президент Доналд Тръмп поднесе изненада, като обяви днес от Рияд, че ...
9 часа
Терзиев: Всеки ден близо 64 000 ученици разчитат на обществения транспорт в София
Всеки ден близо 64 хиляди ученици разчитат на обществения транспорт, за да стигнат до ...
10 часа
Между 3500 и 4600 лв. взимат шофьорите в столичния градски транспорт?
Заплатите на шофьорите и ватманите в градския транспорт на София варират между 3500 ...
10 часа
Зеленски обвини Путин, че се „страхува“ да се срещне с него за преговори в Турция
Украинският президент Володимир Зеленски обвини руския лидер Владимир Путин, че се ...
11 часа
Министър Вълчев иска ограничение за кметовете да обявяват неучебни дни
"Ще инициирам промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ...
11 часа
Налагат наказателна лихва върху глобите на нарушителите на пътя
Обединихме се да се предвиди върху глобите да тече наказателна лихва от датата на връчване. ...
12 часа
Референдумът на Радев – спрян още на прага на парламента (ОБЗОР)
Референдумът на Румен Радев за еврото беше спрян и определен като „недопустим“ от ...
12 часа
Шеф Ангелов коронясва звездния шампион на Hell’s Kitchen тази вечер
Новият звезден шампион в най-горещото шоу Hell’s Kitchen ще бъде коронясан тази вечер от ...
13 часа
Президентът за референдума: Новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите
Във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което ...
13 часа
БНБ с данни за кредите и депозитите на домакинствата
В края на март 2025 г. броят на кредитите на сектор "Домакинства" и НТООД нараства на годишна ...
13 часа
Вътрешната комисия изслушва Митов и полицаите от БОП Пловдив
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще изслуша министърът ...
14 часа
Робърт Кенеди-младши влезе с внуците си в река, замърсена с отпадъчни води и ешерихия коли
Американският министър на здравеопазването и социалните услуги Робърт Ф. Кенеди-младши ...
14 часа
Как Путин сам падна в капана, който готвеше на Зеленски
С предложението за преговори в Турция Путин искаше да покаже на Тръмп, че е готов да ...
14 часа
Издирват българи, свързани с убийството на двама нелегални имигранти в Гърция
Убийството, извършено през август 2020 г. в гориста местност в Евкарпия, Солун, беше разкрито ...
14 часа
Премиерът представи законодателната програма за първите шест месеца на 2025 г.
Съветът за съвместно управление в Народното събрание обсъди законодателната програма ...
14 часа
Теменужка Петкова: Добрите новини от Брюксел за България продължават
Добрите новини от Брюксел за България продължават. Преди броени часове Европейската ...
14 часа
Леонардо ди Каприо връчва „Златна палма“ на Робърт де Ниро в Кан
Американската филмова звезда Леонардо ди Каприо ще връчи почетната награда "Златна ...
14 часа
Сблъсъци между въоръжени групировки в Триполи, най-малко шестима души са убити
Най-малко шестима души са убити при сблъсъците между враждуващи въоръжени групировки ...
14 часа
Денков за отхвърлянето на референдума: Киселова очевидно има самочувствието да вземе решение
Наталия Киселова има правомощия, тя е експерт и очевидно има самочувствието да вземе ...
15 часа
Обмислят денонощен педиатричен кабинет в Пета градска болница
Откриване на денонощен педиатричен кабинет в Многопрофилната болница за активно лечение ...
15 часа
Акции на СДВР: Различни по вид наркотици иззеха столични полицаи, има задържани
Служители на Осмо РУ задържаха 34 годишен мъж, разпространяващ наркотици. Акцията се ...
15 часа
Папа Лъв XIV иска да засили диалога между Католическата църква и евреите
Папа Лъв XIV каза на световните еврейски общности, че иска да засили диалога на Римокатолическата ...
15 часа
Фалшива новина заля социалните мрежи след визитата на Макрон, Стармър и Мерц до Киев
Интернет отново доказа способността си да превърне и най-невинната ситуация в трилър. ...
15 часа
Психолог: В българското образование не се насърчават учителите да ползват играта като метод
В българското образование не се насърчават учителите да ползват играта като метод. ...
15 часа
Русия е превзела още едно село в Донецка област
Русия обяви днес, че е превзела още едно село в Донецка област, Източна Украйна. До момента ...
15 часа
Контейнер избухна в пламъци в Самоков (СНИМКИ)
В жилищния квартал „Възраждане“ в Самоков горя контейнер.
Сигналът ...
16 часа
Затвориха белгийското летище Шарльороа заради сигнал за бомба, засегнати са полети от и до България
Белгийското летище Шарльороа бе затворено днес по обед заради сигнал за бомба, съобщиха ...
16 часа
Делфинариумът във Варна открива летния сезон
"Делфинариум Варна" открива летния сезон и вече ще посреща малки и големи посетители ...
16 часа
От „Възраждане“ искат оставката на председателя на парламента
Най-голямата опозиционна сила в Народното събрание "Възраждане" иска оставката на ...
16 часа
Арестуваха служител на СДВР по подозрение за корупция
Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция ...
16 часа
Председателят на КЕВР участва в среща по проблемите на електроенергийното развитие на община Варна
Председателят на КЕВР Пламен Младеновски участва в работна среща във Варна по проблемите ...
16 часа
Важно за родителите: Стартира приемът в първи клас на бургаските училища
На 14 май - сряда в 8.00 часа електронна система за прием в първи клас ще бъде активирана ...
16 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
16 часа
Започна кандидатстването за прием в първи клас в Пловдив
Започна кандидатстването за прием в първи клас в Пловдив, съобщиха от Общината.
Родителите ...