Войната в Ирак – главоблъсканица за Белия дом
Войната в Ирак – главоблъсканица за Белия дом / netinfo

Четири години след решението на президента Джордж Буш да нахлуе в Ирак войната, която стана много непопулярна в САЩ, се превръща в главоблъсканица за претендентите за Белия дом през 2008 година.

За президентските избори кандидатите трябва да имат позиция за този неразрешим проблем. Трябва да знаят да кажат нещо за Ирак. Това, отбелязва АФП, твърди Стивън Хес, професор по политически науки и специалист по въпросите, отнасящи се до президентството, в университета “Джордж Вашингтон”.

Войната е “тема номер 1” за избирателите и тя засенчва другите, били те нелегалната емиграция или бъдещето на енергийните ресурси, смята Ерик Дейвис, професор по политически науки в Мидълбъри Колидж във Вермънт. Не само въпросът за човешката цена или за милиардите долари, прахосани във войната тегнат над проблема, а иракският въпрос в неговата цялост е полемичен сюжет.

Обществеността бе възмутена от разкритията за скандала с най-престижната военна болница, обвинена, че пренебрегва ранените в Ирак. Неотдавна бивш висш служител в кабинета на вицепрезидента Дик Чейни бе признат за виновен за изтичане на информация, свързана с войната.

Иракската тема е далеч от приключване. Президентът Джордж Буш вече обяви, че решението за окончателното изтегляне на американските войници от Ирак ще трябва да вземат следващите американски президенти и иракски правителства.

Има и много вътрешнополитически теми, които тревожат американците като състоянието на икономиката, имиграцията, цените на горивата и медицинските разходи и те все по-отчетливо ще се налагат, смята бившият говорител на Белия дом Скот Макклелан. Но до една година, ако нещата в Ирак не се променят, войната ще продължи да е господстваща тема на дебатите по време на предварителните избори на Демократическата партия и в по-малка степен при републиканците, отбеляза той.

Претендентите-демократи се надяват да спечелят битката за Белия дом, като заложат на гнева на избирателите заради войната. Водейки кампания за приключване на войната в Ирак, демократите извоюваха мнозинство в Конгреса през ноември. Редовите поддръжници на партията са решително против продължаването на войната и не са малко активистите, които искат да се спрат парите, предназначени за финансирането й.

Но мнозинството демократи членове на Конгреса и преобладаващата част от американското обществено мнение са против такова решение. Демократите искат много американски войници да напуснат Ирак колкото се може по-бързо, но без да разполагат с мнозинство от две-трети в Конгреса – с което могат да се справят с вето на президента Буш – те са в безизходица, изтъква Дейвис.

Републиканската електорална база в по-голяма степен подкрепя войната отколкото общественото мнение, което означава, че бъдещият кандидат-републиканец няма да може много да се разграничи от иракската политика на Буш. А съществува и рискът кандидатът-републиканец да не е в състояние да спечели президентските избори - до такава степен обществеността е дълбоко враждебна към продължаването на войната.

Единственото, което може да обърне тази тенденция и войната в Ирак да остане на заден план, е икономиката при положение, че зацикли и че предупреждението за възможна рецесия на бившия президент на американската централна банка Алън Гринспън се потвърди. /БГНЕС/