Всички вече знаят, че САЩ имат сериозни проблеми в Ирак. Тези проблеми не се ограничават с неумолимото увеличение на броя на цивилните жертви. Дори когато Америка се опитва да направи нещо добро, например да издигне бариери за защита на уязвимите зони на Багдат, хората се присмиват. Неотдавнашно проучване на общественото мнение показа, че според три четвърти от иракчаните смятат че САЩ играят "негативна роля" в тяхната страна; повечето от тях искат американските войски да си отидат. Продължаващата борба на президента Джордж Буш с неговите опоненти - демократите в Конгреса - за графика на изтегляне на американските войски засилва усещането в Близкия изток, че администрацията САЩ е притисната до стената.
Но проблемите на САЩ в Близкия изток не свършват на иракската граница. Проучване на общественото мнение в четири мюсюлмански държави (Египет, Мароко, Пакистан и Индонезия) миналата седмица показа, че според 79 на сто от анкетираните целта на Америка е да разедини и отслаби мюсюлманския свят. Голямо мнозинство от хората иска американските войски да напуснат всички ислямски държави. Най-учудващото е, че в Египет - един от най- близките съюзници на САЩ в арабския свят - 91 на сто от анкетираните подкрепят нападенията срещу американски военни в Ирак и Афганистан.
Подобни настроения се проявяват не само в неофициални разговори, а и в поведението на правителствата в региона, в това число и в на традиционно обвързаните с Америка страни. Недоволството от единствената велика сила, подсилено от усещането, че поражението в Ирак е изтощило волята й, засилва съпротивата срещу американската политика и насърчава и други да покажат ноктите си. По широка гама от въпроси - от иранските ядрени амбиции до непримиримостта на Судан за Дарфур, от арабско-израелския конфликт до въпроса за демократичните реформи - натискът върху местните правителства да изпълнят американските желания често е по-малък от натиска върху администрацията на Буш да възприеме по-умерена политика.
През последните години, Америка категорично, а според някои арогантно, отказва контакти с държави или структури, които счита за враждебни. Подтикнат от европейските си съюзници, миналата година Буш все пак се съгласи, че по принцип Америка ще преговаря директно с Иран, но след като ислямската република спре обогатяването на уран в съответствие с международните искания. Признавайки, че Иран не може да бъде пренебрегнат, американската администрация работи усилено, за да привлече Техеран към многостранните преговори за Ирак, въпреки че до последния момент не беше ясно дали дали Иран ще присъства на международната конференция, състояла се на 3 и 4 май в Египет.
Америка все още критикува Сирия, че се намесва в Ирак и в Ливан. Но отношенията на Сирия с Европа и с арабските държави, включително и с Ирак, се подобряват. Въпреки възраженията на Белия Дом, делегация от американския Конгрес наскоро посети Дамаск. Вероятно е въпрос само на на време Сирия, която е най-близкият съюзник на Иран в региона, да излезе от изолацията.
В палестинските територии едногодишният бойкот, чийто инициатор бяха САЩ, не успя да свали избраното правителство, начело с радикалното ислямистко движение Хамас. Това накара Саудитска Арабия да се намеси, като изигра ролята на посредник в сформирането на ново правителство на националното единство, в което което Хамас вече няма пълен контрол, но въпреки това запази непримиримата си позиция към Израел. Въпреки несъгласието на Израел американската администрация поднови отношенията с палестинското правителство, макар да избягва министрите, свързани с Хамас, и да залага на предпочитания от САЩ посредник - палестинския президент Махмуд Абас. Макар че отказа да приеме сериозно арабските мирни инициативи, лансирани за пръв път през 2002 г., миналия месец администрацията на Буш активно подкрепиха подновяването й по време на арабска среща на високо равнище.
Промяна претърпя и американската политика към Судан претърпя промяна, макар и само в тактическо отношение. След продължително настояване правителството в Хартум да приеме солидно присъствие на умиротворителни сили на ООН в Дарфур,
Америка накрая се примири със споразумение за далеч по-малък по численост контингент под "хибридното" командване на ООН и Африканския съюз. Отстъпката, направена от Судан, се дължеше повече на натиска на Китай, а не на САЩ. В същото време Буш обяви, че Америка ще наложи редица санкции на Судан, ако правителството в кратък срок не "изпълни задълженията" за Дарфур.
Може би най-очевидната промяна е свързана с демократичните реформи. Веднъж натрапена като "прогресивна стратегия за свобода", американската политика се състоеше в оказването на натиск върху репресивните режими да отворят политическо пространство, с надеждата, че демокрацията е най-сериозното препятствие за екстремизма от типа на Ал Каида. Такъв натиск преди няколко години изглежда успя да постигне някакъв успех, като накара някои някои еднолични режими да приемат някакво подобие на избирателна система.
В последно време политическият прилив като че ли се обърна срещу реформите. Някои правителства решиха, че Америка лае, но не хапе, докато в други държави, отчитайки резултатите от наложената от САЩ демокрация в Ирак, решиха, че е малко репресивност би била добра цена за постигане на социален мир.
Сирия, например, скоро осъди на пет години затвор най-известния си защитник на човешките права заради "разпространяване на невярна информация". Едва зародилото се реформистко движение в тази страна затихна, тъй като активистите му се уплашиха, че ще бъдат набедени за подставени лица на САЩ.
Много сирийци, чувствителни към собственото си религиозно и етническо многообразие и уплашени от сектантското насилие в съседен Ирак, реагираха пасивно на последните строги мерки на правителството им.
Египетското правителство изглежда с удоволствие продължава да държи в затвора по скалъпени обвинения Айман Нур, конкурент на Хосни Мубарак на последните парламентарни избори в Египет през 2005 г., само, за да покаже, че може да парира упреците на САЩ. Реформите в абсолютната саудитска монархия замряха напълно спряха, но от Вашингтон не се чу дори звук на протест.
Може би още по-сериозен проблем от прекършените американските надежди е недоволството, което започна да набира сила в правителствата на регионалните съюзници на САЩ. Турция, например, едва ли е имала такива противоречия с Америка от присъединяването си към НАТО през 1952 г. В политиката си спрямо Ирак Анкара в много по-голяма степен споделя мнението на Иран и Сирия поради тревоги, свързани със собственото й голямо и непокорно кюрдско мнозинство. Египет и Йордания също са тясно обвързани със САЩ, но техните правителства са принудени непрекъснато да парират критиките на такива популистки и анти-американски настроени противници като Мюсюлманското братство.
Въпреки всичко, следите от военното присъствие на САЩ в региона са осезаеми. За богатите на петрол и рядко населени монархии в Персийския залив САЩ е важен защитник. Американците поддържат тесни връзки с Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар и
Обединените арабски емирства и все още усилено утвърждават военното си сътрудничество с редица държави в района на Сахара в тяхната война срещу ислямския тероризъм. Египет, Йордания и Израел все още разчитат на американската помощ продължават да бъдат символи на факта, че приятелството със САЩ носи много облаги. Въпреки появата на Европа, Китай и Индия като политически сили, нито една от тях няма средствата или волята да се заеме с решаването на проблемите, която единствено Америка успява по традиция да играе в района.
Дали тези промени в американската политика разкриват слабост, гъвкавост или нова форма на реализъм? Тъй като нео-консерваторите във Вашингтон преминават на заден план, Държавният департамент, начело с Кондълиза Райс, може би възприема по-малко агресивна политика в региона. "Те осъзнаха, че многостранният подход може да бъде по-ефективен", заяви арабски посланик. (БТА)
2 часа
Как да разберете дали сте пристрастени към телефона си
Възможно е да сте пристрастени към телефона си или към социалните мрежи, но без да осъзнавате ...
9 часа
Роден музей подарява на посетителите си зъб от акула
На 2 февруари 2025 Природонаучният музей ще отбележи Световния ден на влажните зони с ...
10 часа
Първи военни действия на Доналд Тръмп
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви че по негово нареждане са били нанесени въздушни ...
11 часа
Извадиха десетки кърлежи от ухото на момиче
Момиче от Малайзия се оплакало от болки в ухото, които по-късно се разбрало, че са причинени ...
11 часа
Управляващата партия в Сърбия остро критикува държавната телевизия за отразяването на протестите
Управляващата Сръбска прогресивна партия /СПП/ остро осъди "скандалното отразяване ...
ohnamama.bg
Дете с инат: Как да се разберем и да не пречупим духа му
Чуйте тази статия в аудио формат:
Да бъдеш със силна воля не е като да си „лошо дете“. ...
11 часа
Русия е ударила училище в Курска област, десетки хора са затрупани
Украински военни съобщават, че руските сили са ударили сграда на училище във Курска ...
11 часа
Учени установиха колко най-дълго може да живее човекът, резултатите са изумителни
Векове наред хората са мечтали да преместят границите на стареенето, но нови изследвания ...
13 часа
Убитите деца във Вакарел са открити в леглата си от техния баща с множество прорезни рани
Момиченце на 5 години и момче на 11 са открити мъртви с множество прободни рани в таванско ...
13 часа
Борисов: Искам обяснение за задълженията от близо 3 млрд. лева през 2024
Нуждата от редовно правителство е безспорна, но като лидер на най - голямата партия ...
14 часа
Хасковският съд остави в ареста Янко-Полицая, обвинен в опит за убийство
Хасковският окръжен съд остави в ареста за постоянно 55-годишния Янко Тодоров, по-известен ...
14 часа
Първи снимки от къщата, в която са открити двете убити деца във Вакарел
Появиха си първите снимки от Вакарел, където по-рано бе съобщено, че две деца са открити ...
15 часа
Опасна красота: Трета жена в „Пирогов“ след слагане на ботокс
Трета жена е посетила „Пирогов” заради усложнения след поставяне на ботокс. Това ...
15 часа
Протестите в Сърбия: Хиляди блокираха и трите моста в Нови Сад
И трите ключови моста в Нови Сад - Варадинският мост, Мостът на свободата и Мостът на ...
15 часа
Ето го цар Трифон 2025
Винопроизводителят Йордан Петров беше избран за тазгодишния Цар Трифон в старозагорското ...
16 часа
По-скъп газ през февруари
КЕВР утвърди цена на природния газ за февруари – 84,34 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, ...
16 часа
Масирани руски удари над Украйна, жертвите са най-малко 10
Най-малко 10 са вече жертвите на руските удари, нанесени на различни места в Украйна ...
16 часа
Убийство на две малки деца във Вакарел, задържана е майка им
Жестоко убийство на две малки деца във Вакарел.
Сигналът за престъплението е подаден ...
17 часа
Млад мъж с крадена кола предизвика зрелищна катастрофа при гонка с полицията в Софийско (ВИДЕО)
Зрелищна катастрофа е станала в центъра на софийското село Равно поле след гонка между ...
17 часа
Пожар в старчески дом близо до Париж, има жертви и ранени
Най-малко трима души загинаха при пожар в старчески дом близо до Париж, съобщи Мишел ...
18 часа
Съвременният бич: Затлъстяване, наднормено тегло и емоционално хранене
Половината от населението в световен мащаб ще бъде със затлъстяване или наднормено ...
18 часа
Федерален съдия отказа да блокира екзекуция с азотен газ в Алабама
Федерален съдия отказа да спре четвъртата екзекуция с азотен газ в САЩ, като заяви, ...
18 часа
Инцидент с папа Франциск стресна Ватикана (СНИМКИ)
Папа Франциск се препъна на влизане в аудиторията на Ватикана за съботната му аудиенция, ...
19 часа
„Хамас“ освободи трима израелски заложници
Палестинското ислямистко движение "Хамас" предаде на Червения кръст в град Хан Юнис ...
19 часа
Почина бившият президент на Германия Хорст Кьолер
Бившият президент на Германия Хорст Кьолер, заемал президентския пост от 2004 г. до 2010 ...
19 часа
„Медицински надзор“ подхваща фрапиращите казуси с ботокса
Изпълнителна агенция (ИА)„Медицински надзор“ започва проверка във връзка с регистрираните ...
20 часа
Развитие по случая: Консулът ни в Стокхолм посети моряците на кораба „Вежен“
Консулът на България в Кралство Швеция Стефан Стойков е посетил осемте български граждани ...
21 часа
Външно министерство препоръчва да не се пътува до Нови Сад
Българските граждани и автомобилни превозвачи да не пътуват днес (1 февруари) към Нови ...
21 часа
Илон Мъск дарил 288 млн. долара за изборите през 2024 г.
Милиардерът Илон Мъск е похарчил най-малко 288 млн. долара, за да помогне за избирането ...
21 часа
Нинова постави „Слаб 2“ на кабинета „Желязков“: Тази прегръдка с ГЕРБ е смъртоносна за БСП
„На този етап поставям „Слаб 2” като оценка на кабинета „Желязков”. Това е може би ...
21 часа
Само в рамките на четири месеца: Южна Каролина умъртви трети затворник
Само в рамките на четири месеца Южна Каролина умъртви трети затворник - Марион Боуман ...
21 часа
Силен трус в Еквадор
Земетресение с магнитуд 5,7 по Рихтер разтърси Еквадор.
Това съобщи Германският изследователски ...
21 часа
ФБР започва мащабни съкращения
Федералното бюро за разследване (ФБР) започна широкообхватни съкращения на персонала ...
21 часа
Катастрофа на магистрала „Струма“ в посока София, има гъста мъгла
Катастрофа стана на 152 км на автомагистрала (АМ) „Струма“ в посока София, съобщиха ...
22 часа
САЩ започват да преместват мигранти в Гуантанамо до 30 дни
САЩ ще започнат да преместват мигранти в центъра за задържане в Гуантанамо, Куба, в ...
22 часа
Гореща „Hell’s Kitchen“ седмица в „Черешката на тортата“
Следващата седмица звезди от Кухнята на Ада се изправят срещу исполина на „черешките“ ...
23 часа
Запрянов: Придобиването на F-16 ни прави една от държавите на Балканите с най-модерния тип самолети
Ние ще придобием 16 самолета F-16 Block 70, което ни прави една от държавите на Балканите с ...
23 часа
Пеевски: Няма да допуснем ПП-ДБ да намалят заплатите на полицаите
Лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски изпрати съобщение до медиите, в което ...
23 часа
Вярно ли е, че напитките с колаген могат да върнат младостта на кожата ни?
Британците харчат над един милиард лири годишно, за да прикрият или предотвратят един ...
23 часа
Защо собствениците на котки живеят с десет години по-дълго: Какво казват учените
Собствениците на котки живеят десет години по-дълго от тези, които нямат домашни любимци, ...
1 ден
На гребена на грипната вълна - има ли липсващи лекарства в аптеките
Грипът превзема нови и нови територии, на места се оказва обаче, че лекарства за лечението ...