Всички вече знаят, че САЩ имат сериозни проблеми в Ирак. Тези проблеми не се ограничават с неумолимото увеличение на броя на цивилните жертви. Дори когато Америка се опитва да направи нещо добро, например да издигне бариери за защита на уязвимите зони на Багдат, хората се присмиват. Неотдавнашно проучване на общественото мнение показа, че според три четвърти от иракчаните смятат че САЩ играят "негативна роля" в тяхната страна; повечето от тях искат американските войски да си отидат. Продължаващата борба на президента Джордж Буш с неговите опоненти - демократите в Конгреса - за графика на изтегляне на американските войски засилва усещането в Близкия изток, че администрацията САЩ е притисната до стената.
Но проблемите на САЩ в Близкия изток не свършват на иракската граница. Проучване на общественото мнение в четири мюсюлмански държави (Египет, Мароко, Пакистан и Индонезия) миналата седмица показа, че според 79 на сто от анкетираните целта на Америка е да разедини и отслаби мюсюлманския свят. Голямо мнозинство от хората иска американските войски да напуснат всички ислямски държави. Най-учудващото е, че в Египет - един от най- близките съюзници на САЩ в арабския свят - 91 на сто от анкетираните подкрепят нападенията срещу американски военни в Ирак и Афганистан.
Подобни настроения се проявяват не само в неофициални разговори, а и в поведението на правителствата в региона, в това число и в на традиционно обвързаните с Америка страни. Недоволството от единствената велика сила, подсилено от усещането, че поражението в Ирак е изтощило волята й, засилва съпротивата срещу американската политика и насърчава и други да покажат ноктите си. По широка гама от въпроси - от иранските ядрени амбиции до непримиримостта на Судан за Дарфур, от арабско-израелския конфликт до въпроса за демократичните реформи - натискът върху местните правителства да изпълнят американските желания често е по-малък от натиска върху администрацията на Буш да възприеме по-умерена политика.
През последните години, Америка категорично, а според някои арогантно, отказва контакти с държави или структури, които счита за враждебни. Подтикнат от европейските си съюзници, миналата година Буш все пак се съгласи, че по принцип Америка ще преговаря директно с Иран, но след като ислямската република спре обогатяването на уран в съответствие с международните искания. Признавайки, че Иран не може да бъде пренебрегнат, американската администрация работи усилено, за да привлече Техеран към многостранните преговори за Ирак, въпреки че до последния момент не беше ясно дали дали Иран ще присъства на международната конференция, състояла се на 3 и 4 май в Египет.
Америка все още критикува Сирия, че се намесва в Ирак и в Ливан. Но отношенията на Сирия с Европа и с арабските държави, включително и с Ирак, се подобряват. Въпреки възраженията на Белия Дом, делегация от американския Конгрес наскоро посети Дамаск. Вероятно е въпрос само на на време Сирия, която е най-близкият съюзник на Иран в региона, да излезе от изолацията.
В палестинските територии едногодишният бойкот, чийто инициатор бяха САЩ, не успя да свали избраното правителство, начело с радикалното ислямистко движение Хамас. Това накара Саудитска Арабия да се намеси, като изигра ролята на посредник в сформирането на ново правителство на националното единство, в което което Хамас вече няма пълен контрол, но въпреки това запази непримиримата си позиция към Израел. Въпреки несъгласието на Израел американската администрация поднови отношенията с палестинското правителство, макар да избягва министрите, свързани с Хамас, и да залага на предпочитания от САЩ посредник - палестинския президент Махмуд Абас. Макар че отказа да приеме сериозно арабските мирни инициативи, лансирани за пръв път през 2002 г., миналия месец администрацията на Буш активно подкрепиха подновяването й по време на арабска среща на високо равнище.
Промяна претърпя и американската политика към Судан претърпя промяна, макар и само в тактическо отношение. След продължително настояване правителството в Хартум да приеме солидно присъствие на умиротворителни сили на ООН в Дарфур,
Америка накрая се примири със споразумение за далеч по-малък по численост контингент под "хибридното" командване на ООН и Африканския съюз. Отстъпката, направена от Судан, се дължеше повече на натиска на Китай, а не на САЩ. В същото време Буш обяви, че Америка ще наложи редица санкции на Судан, ако правителството в кратък срок не "изпълни задълженията" за Дарфур.
Може би най-очевидната промяна е свързана с демократичните реформи. Веднъж натрапена като "прогресивна стратегия за свобода", американската политика се състоеше в оказването на натиск върху репресивните режими да отворят политическо пространство, с надеждата, че демокрацията е най-сериозното препятствие за екстремизма от типа на Ал Каида. Такъв натиск преди няколко години изглежда успя да постигне някакъв успех, като накара някои някои еднолични режими да приемат някакво подобие на избирателна система.
В последно време политическият прилив като че ли се обърна срещу реформите. Някои правителства решиха, че Америка лае, но не хапе, докато в други държави, отчитайки резултатите от наложената от САЩ демокрация в Ирак, решиха, че е малко репресивност би била добра цена за постигане на социален мир.
Сирия, например, скоро осъди на пет години затвор най-известния си защитник на човешките права заради "разпространяване на невярна информация". Едва зародилото се реформистко движение в тази страна затихна, тъй като активистите му се уплашиха, че ще бъдат набедени за подставени лица на САЩ.
Много сирийци, чувствителни към собственото си религиозно и етническо многообразие и уплашени от сектантското насилие в съседен Ирак, реагираха пасивно на последните строги мерки на правителството им.
Египетското правителство изглежда с удоволствие продължава да държи в затвора по скалъпени обвинения Айман Нур, конкурент на Хосни Мубарак на последните парламентарни избори в Египет през 2005 г., само, за да покаже, че може да парира упреците на САЩ. Реформите в абсолютната саудитска монархия замряха напълно спряха, но от Вашингтон не се чу дори звук на протест.
Може би още по-сериозен проблем от прекършените американските надежди е недоволството, което започна да набира сила в правителствата на регионалните съюзници на САЩ. Турция, например, едва ли е имала такива противоречия с Америка от присъединяването си към НАТО през 1952 г. В политиката си спрямо Ирак Анкара в много по-голяма степен споделя мнението на Иран и Сирия поради тревоги, свързани със собственото й голямо и непокорно кюрдско мнозинство. Египет и Йордания също са тясно обвързани със САЩ, но техните правителства са принудени непрекъснато да парират критиките на такива популистки и анти-американски настроени противници като Мюсюлманското братство.
Въпреки всичко, следите от военното присъствие на САЩ в региона са осезаеми. За богатите на петрол и рядко населени монархии в Персийския залив САЩ е важен защитник. Американците поддържат тесни връзки с Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар и
Обединените арабски емирства и все още усилено утвърждават военното си сътрудничество с редица държави в района на Сахара в тяхната война срещу ислямския тероризъм. Египет, Йордания и Израел все още разчитат на американската помощ продължават да бъдат символи на факта, че приятелството със САЩ носи много облаги. Въпреки появата на Европа, Китай и Индия като политически сили, нито една от тях няма средствата или волята да се заеме с решаването на проблемите, която единствено Америка успява по традиция да играе в района.
Дали тези промени в американската политика разкриват слабост, гъвкавост или нова форма на реализъм? Тъй като нео-консерваторите във Вашингтон преминават на заден план, Държавният департамент, начело с Кондълиза Райс, може би възприема по-малко агресивна политика в региона. "Те осъзнаха, че многостранният подход може да бъде по-ефективен", заяви арабски посланик. (БТА)

5 часа
Радев: В период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката гласът на бизнеса е изключително важен
Във все по-труден период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката, прекъсване ...
5 часа
ЕС отделя 15 милиона помощ за армията на Северна Македония
Съветът на Европейския съюз взе днес решение за разпределяне на 15 милиона евро помощ ...
6 часа
Земетресение с магнитуд 4,3 разлюля Западна Турция
Земетресение с магнитуд 4,3 е било регистрирано в Западна Турция, предаде Анадолската ...
7 часа
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск приключи
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск, изложени в базиликата „Свети ...
7 часа
Зеленски: Крим принадлежи на Украйна
Президентът на Украйна Володимир Зеленски повтори днес, че смята, че Крим принадлежи ...
8 часа
Катастрофа между патрулка и два автомобила в София, полицаи са ранени (СНИМКА)
Двама полицаи пострадаха при катастрофа на патрулна кола с автомобил в София, съобщиха ...
8 часа
Хекимян: ПП сложиха свой човек начело на „Метрополитен“
"Продължаваме промяната" си сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен", заяви за БТА ...
9 часа
Министерството на културата: 100 дни управление, наваксани забавени процедури и реформи
Министерството на културата (МК) отчете постигнатите цели в първите 100 дни от управлението ...
10 часа
Украйна задържа чуждестранен кораб, изнасял крадено украинско зърно
Украйна е задържала чуждестранен плавателен съд в териториалните си води, за който ...
10 часа
Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа
Обективните чешки медии – от обществените до външнополитическите платформи като ...
11 часа
Джо Байдън ще присъства на погребението на папа Франциск
Бившият президент на САЩ Джо Байдън планира да присъства на погребението на папа Франциск, ...
11 часа
Здравословни причини стоят зад смяната на шефа на „Метрополитен“
Промяната в ръководството на общинското дружество "Метрополитен" ЕАД е продиктувана ...
11 часа
Скандал в детска градина в Пловдивско: Майка е заплашвала и обиждала персонала
Прокуратурата обвини 31-годишна майка за агресия срещу служители в детска градина в ...
11 часа
Работно време по мярка: Младото поколение в България търси гъвкавост
Младите хора предпочитат гъвкавото работно време, защото търсят по-голям баланс между ...
11 часа
Силно земетресение край бреговете на Еквадор
Земетресение с магнитуд 6,3 беше регистрирано днес в крайбрежието на Еквадор, съобщи ...
12 часа
Тайконавтите от мисията „Шънчжоу-20“ влязоха в китайската орбитална станция
Пилотираният космически кораб "Шънчжоу-20" осъществи успешно скачване, след което тримата ...
12 часа
Водят принудително двама от свидетелите по делото за бившия главен архитект на Кърджали
Двама от свидетелите по делото срещу бившия главен архитект на Кърджали Делин Запартов, ...
12 часа
Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък
Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС-Ново Начало Делян Пеевски проведе среща с посланика на Р ...
12 часа
В Хавай откриха нов вид месоядна гъсеница, която „се облича“ в останките от плячката си
Учени откриха нов вид месоядна гъсеница, която буквално „се облича“ в останките на ...
12 часа
България напредва с присъединяването към ОИСР
Приключени са прегледите по присъединяването на България в 11 от 25-те комитета на Организацията ...
12 часа
Изоставена кола предизвика голямо задръстване на сливенски булевард
Изоставен автомобил предизвика голямо задръстване на булевард "Банско шосе" в Сливен.
Километрична ...
12 часа
В Банско водата е годна за пиене
Няма отклонения в пробите на водата за питейни нужди в Банско, каза за БТА д-р Калоян ...
12 часа
Застреляха гръцки престъпен бос в атинско предградие
Гръцки престъпен бос беше застрелян от засада в северно предградие на Атина посред ...
12 часа
Делото срещу Кирил Петков започва във вторник
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ ...
12 часа
Може ли да бъде спасено родилното отделение в болницата в Перник
Кметът на Перник Станислав Владимиров и началникът на Акушеро-гинекологичното (АГ) ...
12 часа
Борис Джонсън разкритикува плана на Тръмп за мир в Украйна
Бившият министър-председател на Великобритания Борис Джонсън разкритикува предложенията ...
12 часа
Петков: Васил Терзиев е честен кмет, мисли единствено за доброто на града
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков коментира ситуацията ...
13 часа
Мъж загина при трудова злополука в каварненско село
Мъж загина при трудова злополука в каварненското село Раковски.
Той работел в цех ...
13 часа
Седемнадесет тона петрол са се разлели край хърватския остров Хвар
Общо 17 тона петрол са се разлели днес в Адриатическо море край хърватския остров Хвар, ...
13 часа
Верижна катастрофа на „Цариградско шосе“, движението е затруднено (СНИМКИ)
Верижна катастрофа е станала на столичния бул. „Цариградско шосе“.
Инцидентът ...
13 часа
ЕК кани специалисти в консултативния съвет по киберсигурността в здравеопазването
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят ...
13 часа
Кой е Николай Найденов - новият директор на „Метрополитен“
Николай Найденов е новият изпълнителен директор на "Метрополитен".
Рокади в столичния ...
14 часа
Висш офицер от руските въоръжени сили е убит при експлозия на автомобил в Московска област
Висш офицер от руските въоръжени сили бе убит днес при експлозия на автомобил в град ...
14 часа
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Имаме една основна стратегическа цел - членството в еврозоната. Положихме неимоверни ...
14 часа
Поредно земетресение в Западна Турция
Ново земетресение от 4,6 е било регистрирано в 10:20 ч. местно (и българско време) в района ...
14 часа
Асен Блатечки: Ако вляза в парламента, ще ме вкарат в затвора (ВИДЕО)
В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от ...
14 часа
Митничари откриха голямо количество цигари в кашони за сусамов тахан (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха голямо количество цигари в товарен автомобил, превозващ палети със сусамов ...
14 часа
Разкриха автоморга в Кюстендилско, търгувала с авточасти у нас и в Италия
При мащабна полицейска операция беше разкрита автоморга, търгувала със стоки - предмет ...
15 часа
Обявиха две нови защитени територии у нас (СНИМКИ)
Обявявиха на две нови защитени територии у нас.
Министърът на околната среда и водите ...
15 часа
На 100 г. почина Иван Раев - най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово
Почина най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово – 100-годишният ...